Književnik i scenarista Abdulah Sidran gostovao je u Pressingu na N1 gdje je govorio o aktuelnim pitanjima, a kazao je da termin "sarajevska kotlina" opisuje niži oblik društvene svijeti.
Facebook hroničar?
“Nije svakome sve otvoreno u novoj podjeli medijskih punktova, vlasništava itd. Ja nisam odbijao saradnjui nigdje gdje mi je bila ponuđena ukoliko to krši elementarne svjetonazore. Dakle, čovjek mora koliko god može tražiti sebi mjesto ondje gdje neće biti doveden u pitanje njegov moralni integritet. Facebook je postao čudna vrsta egzila, skloništa, za mnoge ljude kojima vlasnici medija nisu omogućili da se izražavaju“, kazao je Sidran.
“Nikome nije milo trpjeti onoga ko govori suviše jasnim jezikom. Mi živimo suviše dugo to, nije samo u novom dobu. Uglavnom, ako se govori o književnosti vi ćete književnu reprezentaciju, relevantnu, superiornu lakše naći na Facebooku nego u profesionalnim udruženjima koja zvanično funkcioniraju. Dva tri najbolja živuća pjesnika su potpuno nepoznata bh. narodu. Jedan Mensur Ćatić iz Visokog, jedan Alija Dubočanin koji ne ide na svoje književne večeri. Fantastično dobri pisci, sramota je da ne znamo da imamo književnicu Medihu Selimović koja živi u Beču od koje bi Francuska napravila Nobelovca“, dodao je.
Sidran je dodao da se od rata pa do danas prihvatila deviza “ko je jamio, jamio”.
“Od Dejtona pa na ovamo, sve, ne samo knjićevni, kulturni, filmski establišment, sve je prihvatilo devizu koju je generalno lupio Ljubo Ćesić Rojs: Ko je šta jamio, jamio. 20-30 godina se firme vrte u rukama pet-šest ljudi, jedni drugima daju nagrade, isplaćuju honorare. Čovjek s margine se u tom svijetu ne može znači. Kad ga ja iznesem naglas u tom trenutku biva nepoželjan jer narušava uspostavljenu lažnu hijerarhiju vrijednosti. Ovdje je bolje koristiti termin “sarajevska kotlina” kao jedan oblik niže društvene svijesti u svim važnim poslovima“, kazao je.
Dodao je da ljudski život može biti besmislen, ali da se mora pokušavati učiniti smislenim.
“Život ljudski može biti besmislen ali ga mi moramo pokušavati učiniti smislenim u svakom smislu. Ja nisam prestao biti jasan, oštar, precizan ali jesam neke najdelikatnije, prljave stvari o raznim devijacijama uspio obnarodovati. Dovoljno sam o tome pisao i uspio sam neke od tih stvari izvesti iz svijeta Facebooka u svijet pravosuđa. Ja sam tužen jer sam tako htio nakon što sam upro prstom u određene deformacije. Time je moj posao završen, neka pravosuđe dalje radi i kako kažu: Nadamo se da će biti. Otuda je dojam da sam “ublažio”. Ne može se govoriti o prepadanju, nego je moj posao završen jer radim tri druga posla u kojima pokušavam demaskirati, raskrinkati u nekim drugim oblastima nevaljale poslove“.
Prolaznost života?
“Dobro se osjećam u ringu, prija mi ring. Nekad poželim dobru sedmu rundu u kojoj nije važno ko će biti nokautiran. Ta vrsta angažmana, tu se ne angažuje samo misleći dio bića ljudskog, nego kompletan. Ja vjerujem da se u takvim načinima totalnog mentalnog angažmana razvija autoimunitet kakav se teže postiže nekim medicinskim traganjima, lijekovima, apaurinima. Neću da sam izvan stvari, pratim muzička dešavanja kao da mi je 18. Dok sam radoznao, dotle se osjećam živim. Sve dok se suprostavljam nepravdi, dotle sam živ. Šta imam od jutarnje penzionerske šetnje ako moje biće nije djelatno“.
Šutimo i trpimo umjesto da pitamo?
“Imam o tome svoju teoriju koja mi je preopširna, ali pazite. Ignorantski odnos prema kulturi kakav je ovdje pravilo ipak nije moguć u gradovima u kojima je bivao dvor, u kojima se njegovao snobizam, u kojima se oko dvor okupljalo ono što je krema jer naš narod gleda u glavu. Ako vidi da se neki šopavi vuk ili neki pjesnik Branko mota oko knjaza pa mu knjaz daje pare, onda to naš narod uzima kao nešto što vrijedi. Formira se neko, makar i mehaničko, poštovanje prema kulturi. Mjesto kulture je preuzela subkultura. Naš najpametniji političar, ako će nešto citirati, neće citirati ni Balzaka ni nikog, ali hoće stih iz neke zabavne melodije. Ne treba biti kukavica, treba reći da je u prvim redovima strahovit mnogo toga što tu nije po svom osjećanju, nego iz određenog interesa“.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.