Kako bi ocijenio sam sebe? - pitanje je na koje u školskoj klupi nije bilo lako odgovoriti nakon usmene provjere znanja. No, odgovor na ovo pitanje smo tražili i u parlamentarnim klupama, i to nakon četiri godine mandata.
Jedna sala, iste stolice, no nisu bili jednako aktivni oni koji u njima sjede. Ako pogledamo samo 2017, vidjet ćemo da je najaktivniji parlamentarac imao preko 280 različitih aktivnosti, koje uključuju diskusije, poslanička pitanja i slično, a najmanje aktivan parlamentarac nije imao niti jednu aktivnost.
Ovo su rekorderi koji su malo ili nimalo dizali ruke:
Jovan Vukovljak, nezavisni poslanik, jedini koji je u Zastupničkom domu prošle godine imao nula prijedloga zakona, nula zastupničkih pitanja, isto toliko inicijativa, diskusija, zaključaka, poslaničkih intervencija ili replika. Zbir aktivnosti za prošlu godinu – okruglo – nula.
Asim Sarajlić, poslanik SDA, je imao ukupno četiri aktivnosti. Prošle godine je imao dvije replike, jednu diskusiju, jedan prijedlog zakona.
Miroslav Milovanović, poslanik SNSD-a, je ostvario isti rezultat kao Sarajlić. Nije zadovoljan radom odlazećeg sastava Parlamenta i to objašnjava ovako:
“Zato što se bavimo nekim stvarima o kojima ne možemo napraviti konsenzus”.
Na pitanje zašto je bio jedan od najmanje aktivnih parlamentaraca, odgovorio je:
“Zato što sam vidio da je akcent stavljen na nacionalne teme, a to nije predmet mog interesovanja”.
Nije se puno javljao ni Đorđo Krčmar, iz DNS-a, sa ukupno pet aktivnosti prošle godine – tri diskusije, jedna replika, jedan zaključak. Poručio je: Moglo je bolje. A, prema njegovom odgovoru sudeći, moglo je i gore.
“Vidjeli ste da nije bilo nekih eksesa kao što se dešavalo u parlamentima nekih zemalja. Što se tiče broja zakona koje je Parlament donosio, nešto nisam zadovoljan. Nadam se da će budući saziv biti aktiviniji i da će ispraviti nedostatke”, istakao je Krčmar.
I dok se polažu nade u narednu generaciju, evo ko su bili najaktivniji zastupnici prošle godine:
Rekorder je Damir Arnaut, poslanik SBB-a, sa 283 aktivnosti. Imao je tri prijedloga zakona, 97 zastupničkih pitanja i 39 poslaničkih intervencija.
Slijedi ga Saša Magazinović, poslanik SDP-a, sa 146 aktivnosti. Magazinović je prošle godine imao 84 prijedloga zakona.
Arnaut je svoju parlamentarnu aktivnost opisao sljedećim riječima:
“Ja sam predložio sedam zakona, što je definitivno najviše u Parlamentarnoj skupštini, a i po broju zastupničkih pitanja sam na vrhu. Ono na šta sam posebno ponosan je što su tri zakona ne samo usvojena, nego što su rezultirali ogromnim uštedama. Ukidanje naknada u komisijama – 2,1 milion maraka godišnje, to je ogromno”.
Magazinović je zadovoljan svojim radom.
“Nisu svi isti. Ja sam izuzetno zadovoljan onim što je ocjena mog rada od strane tih nevladinih organizacija. Ali, ako ocjenjujemo Parlament u cjelini, možemo reći da se radi o najnefikasnijem mandatu, za šta nije kriv samo Parlament, nego i Vijeće ministara koje ne dostavlja nikakve zakone u parlamentarnu proceduru”, rekao je Magazinović.
Prema podacima Centra civilnih inicijativa, rezultati kažu sljedeće: Period od januara do kraja marta 2018. bio je kvartal godine sa najlošijim rezultatima u posljednjih 11 godina.
Samo tri usvojena zakona, tri puta više odbijeno. Zastupnički dom u 2018. je planirao donijeti 56 zakona. Posljednji dvije godine obilježila je rasprava o Zakonu o akcizama, da bi ga na koncu izglasali upravo oni koji su se u ovim klupama najviše svađali.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenihmrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.