Kompromis i jednoglasje. U takvom ozračju su delegati radili prilikom usvajanja izmjena Zakona o krivičnom postupku o kojem se mjesecima vodila politička borba.
Usaglašeni zakonski tekst, prijedlog Halida Genjca i šest amandmana Kluba Hrvata precizira – da svjedok ne mora odgovarati na sva pitanja, da imunitet više ne može dobiti svjedok koji se tereti za krivična djela za koja je zaprijećena kazna zatvora deset godina i više. Također – tužitelj više ne može voditi istragu do beskonačnosti. Ako nema optužnice, istraga se obustavlja.
“Ako se istraga ne završi u roku od šest mjeseci od donošenja naredbe o provođenju istrage, tužilac će obavijestiti glavnog tužioca o razlozima neokončanja istrage. Glavni tužilac će odrediti novi rok za okončanje istrage, koji ne može biti duži šest mjeseci”, stoji u Zakonu.
Ili – ne može biti duži od godine dana ako osumnjičenom prijeti kazna zatvora od deset godina ili više.
Politički predstavnici u našoj zemlji mjesecima nisu mogli postići saglasnost o izmjenama Zakona o krivičnom postupku. A to se dogodilo, bar za sada, na sjednici Doma naroda.
Sljedeći na potezu je Zastupnički dom, kojem je zakonski tekst upućen po hitnom postupku. Treba ostaviti po strani jeftine stranačke poene, i usvojiti ovaj važan zakon, saglasni su delegeti iz tri kluba, tri naroda.
“Da su izmjene rezultat nužnog kompromisa, da izmjene osiguravaju provođenje odluke Ustavnog suda, suštinu norme, i da je suština prvobitno predloženog zakona ostala očuvana”, poručio je Halid Genjac, delegat u Klubu Bošnjaka.
“Da je Klub hrvatskoga naroda podnio šest amandmana i da su ti amandmani jednoglasno prihvaćeni. Na taj način smo mi značajno propravili predloženi Zakon o krivičnom postupku”, kazao je Bariša Čolak, delegat u Klubu Hrvata.
“Ovo govori da niko od delegata ne treba da pretenduje, da misli da može sam predložiti zakon, nego da treba voditi računa da ovom Domu ima nekoliko strana, koje mnogo bolje mogu sagledati svaki zakonski akt”, stava je Sredoje Nović iz Kluba Srba.
Jednoglasnim usvajanjem u Domu naroda, hrvatski predstavnici odustali od drugog prijedloga istog zakona, koji se istovremeno nalazio u parlamentarnoj proceduri. Onima koji sjede u Zastupničkom domu sada će izbor biti sužen na jedan zakon. A vremena je ostalo malo, jer Ustavni sud čeka ishod glasanja u Parlamentu.
Od toga zavisi da li će sud staviti van snage dijelove Zakona o krivičnom postupku, koje je ranije proglasio neustavnim. U tom slučaju, kažu upućeni, bile bi ugrožene desetine istraga koje vode pravosudne institucije Bosne i Hercegovine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.