Porast broja mladih žena sa reproduktivnim problemima u BiH

Vijesti 18. sep 201820:54 > 20:54
Shutterstock

U borbi za reproduktivno zdravlje žene često se zanemaruje njena pothranjenost ili gojaznost koje utiču na stvaranje potomstva, rekla je večeras nutricionista Inga Marković u Doboju.

“Generalno smo gojazna nacija koja je u upala u sistem hipokinezije nekretanja, a energetska potrošnja nam je svedena na minimum. U tim okolnostima zadovoljavamo samo osnovne potrebe, dok je sve ostalo što unesemo hranom višak koji nas dovodi u problem zdravstvene prirode, u kojoj je gojaznost osnova i centralan bolest, a sve hronične i akutne bolesti se vežu na takvo stanje organizma”, rekla je Marković, koja je održala predavanje “Uticaj stanja uhranjenosti na zdravlje žene”.

Ona je navela da statistički podaci ukazuju da se odnos starosti i smrtnosti promijenila i da sve više mladih žena ima problem sa bolestima koje su se vezivale za stariju dob, pa sada već djevojke sa 20 godina imaju problem sa sterilitetom, policističnim jajnicima, insulinsku rezistentnost, dijabetesom i ostala oboljenja koja utiču na reproduktivnost.

Prema njenim riječima, u tim okolnostima, što više edukacije i sticanja znanja o prehrani predstavlja jedini put za očuvanje zdravlja u ovoj industrijalizaciji.

“Žena danas, sa sve brojnim društvenim ulogama i obavezama, treba biti veliki majstor da uklopi obaveze, porodicu i prehranu, i da zdravu prehranu prenese na samu porodicu”, rekla je Marković.

Ona upozorava da građani rijetko potraže usluge nutricioniste, jer sistem još nije nutricionistu-dijetetičara prepoznao kao dio multidisciplinarnog pristupa svakom oboljenju, kako u prevenciji tako i liječenju.

Predavanje “Uticaj stanja uhranjenosti na zdravlje žene” organizovalo je Aktiv žena SP-a iz Doboja, u okviru projekta “Zajedno, sigurno i snažno u borbi protiv steriliteta”.

Predsjednik dobojskog Aktiva žena SP-a Branislava Dević izrazila je zadovoljstvo što je peto po redu predavanje o reproduktivnom zdravlju animiralo bračne parove da se zainteresuju i podrže formiranje bračnog savjetovališta, budući da u Doboju ne postoji organizacija, odnosno savjetovalište za ovaj problem u porastu.

Ona je najavila da će predavanja o problemu steriliteta kod bračnih parova i dalje biti organizovana.

Dević je navela da dobojska lokalna uprava ne izdvaja sredstva za podršku bračnim parovima za vantjelesnu ili potpomognutu oplodnju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.