Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije, u intervjuu za N1 je govorio o svoja dva protekla mandata kao člana kolektivnog vodstva države, njegovom mandatu, odnosima Bošnjaka i Hrvata, odnosima sa susjednim državama, ali i formiranju vlasti u Bosni i Hercegovini.
Gdje je griješio?
Prema njegovim riječima, postoje ljudi koji ipak spremni na rat, ali i oni koji su je branili od rata. Za sebe kaže da je pripadao toj drugoj strani spremnoj da bez obzira na sve pruži ruku pomirenja. Ipak, ne misli da je uvijek ispravno radio. Upitan gdje je pogriješio, odgovorio je:
“Kada je u pitanju revizija, trebalo je to pitanje prepustiti tijelu koje se time bavi. Manje to staviti na leđa političara koje sjede ovdje, a više na leđa pravnika. Suviše sam to uzeo u svoje krilo”.
Kako je kazao, pravni tim je imao papir koji je garantirao da ga treba ingorirati jer ne “nas ne mogu zaustaviti na portirnici suda“. Osim toga, nije saglasan da je u drugim stvarima griješio, te je dodao:
“Sve ostalo bih ponovio, samo bi neke stvari drugačije uradio”.
Odnosi sa susjedima
Osvrnuo se i na jučerašnju konstataciju Ane Brnabić, srbijanske premijerke, da se u Srebrenici nije desio genocid. Naglasio je da “smo u ovoj zemlji navikli da se dodaje sol na ranu”.
Razlog zašto Srbija ne želi priznati genocid, Izetbegović vidi u tome što “ne želi da nosi tu hipoteku”. Smatra da ona želi odbaciti tu hipoteku. Ipak, smatra da “mora popravljati odnose sa Aleksandrom Vučićem”. Kao razlog zašto još nije uspio u tome, naveo je sljedeće:
“Zato što traže izmjene od nas koje su neprihvatljive”.
Stava je da komisije trebaju rješavati pitanje granice, a ne samo on i Vučić.
Govoreći u intervjuu za N1 o odnosima sa Hrvatskom, ocijenio je da ova susjedna država u nekim stvarima jeste prijateljska, ali u nekima da nije. Pitao se čemu navodi u Hrvatskoj o radikalizmu u Bosni i Hercegovini, insistiranju izgradnje Pelješkog mosta na način kako to želi ova država, čemu pokušaj “uzimanja bosanskohercegovačke imovine”. Na pitanje je li Hrvatska najbolji prijatelj Bosne i Hercegovine, kratko je odgovorio:
“Pa eto nisu”.
Andreju Plenkoviću, premijeru Hrvatske, je poručio da neće ničim rezultirati njegovo insistiranje da Vijeće za vanjske poslove Evropske unije raspravlja o održanim Opštim izborima u Bosni i Hercegovini. Prijedlog predsjedavajućeg Predsjedništva prvom čovjeku vlade Hrvatske je sljedeći:
“Ako želi pomoći Hrvatima u Bosni i Hercegovini, treba da ih uputi da naprave bolje odnose sa kojima žive, a to su Bošnjaci”.
Očekivanja od Dodika
Tema razgovora sa Izetbegovićem je bio novoizabrani sastav Predsjedništva. Pa je tako podsjetio na to da smo vidjeli “različita lica Milorada Dodika”. Od Dodika, ali i ostalih političara očekuje “jedno zrelije ponašanje”.
“Očekujem da će se Dodik odgovornije ponašati”, kazao je.
Ukazao je da Stranku demokratske akcije, kao “pobjedničku stranku”, vidi kao partnerom Saveza nezavisnih socijaldemokrata i Hrvatsku demokratsku zajednicu.
Tvrdi da je između 35 i 40 posto Bošnjaka glasalo za Stranku demokratske akcije. Glasače stranke čiji je predsjednik je okaraterisao kao “patriotima i privrženima tradicionalnim vrijednostima”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.