Šetnjom na ulicama Sarajeva, pod motom "Ne vidite nas od dima, zato počujte glas nepušača“ obilježen je Svjetski dan bez duhanskog dima. Prikupljani su i potpisi za zabranu pušenja na javnim mjestima. Bosna i Hercegovina 2009. godine ratificirala Okvirnu konvenciju o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije i preuzela obavezu da svoje zakone uskladi sa ovom Konvencijom.
Svjetski dan bez duhanskog dima prilika je da i građani daju svoj doprinos kreiranju boljih zakona u ovoj oblasti. Više od dvije trećine ljudi u BiH prepoznaje potrebu da se djeca i nepušači zaštite od izloženosti duhanskom dimu i podržavaju potpunu zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorima, ističu aktivisti inicijative “Klima Bez Dima”. Današnja šetnja imala je taj cilj.
“Pokušati spriječiti upotrebu cigareta na javnim mjestima, jer to prvo što ugrožava zdravlje pušača, zatim i nekih koji ne koriste cigarete ali su primorani da udišu taj dim jer sjede u tom zatvorenom prostoru”, priča Alisa Šabić, učenica Prve bošnjačke gimnazije.
“Došao sam da podržim ovaj skup, odnosno da se mladi što više edukuju i da ulažu što više u sport odnosno zdrave navike”, kaže Haris Redžović, Medicinska škola Jezero.
Prema podacima inicijative 85 posto djece u BiH izloženo je duhanskom dimu u javnom prostoru, a više od 14 posto mladih od 13 do 15 godina konzumira duhan ili neki proizvod od duhana. 150 miliona KM godišnje ide na troškove posljedica pušenja u BiH.
“Po posljednjim istraživanjima imamo 12,7 posto pušača među školskom djecom 13 do 15 godina, oko 10 posto njih konzumira nargile i druge vrste duhanskih proizvoda, a po nekim istraživanjima iz nevladinog sektora gotovo svaki drugi srednjoškolac potvrđuje iskustvo s konzumacijom nargila”, kaže Aida Ramić Čatak, federalni koordinator za kontrolu duhana.
Granica konzumacije nargila pomjerila se na gotovo 11 godina, a usvajanje Zakona o kontroli duhana omogućilo bi bolju kontrolu nad ekspanzijom nargila barova, naročito u blizini škola. Stručnjaci smatraju da nema dozvoljene granice izloženosti duhanskom dimu i da čak i kratka izloženost nosi rizik.
“Što se tiče uzroka pušenja, ako bismo krenuli od toga do posljedica i završili na posljedicama , one su od posljedica na kardiovaskulrnom sistemu, respiratornom sistemu, porastu broja malignih oboljenja , da ne govorimo o posljedicama po psihičko zdravlje i stvaranju dugotrajne ovisnosti”, kaže Elvedina Žiga, Srednja medicinska škola Sarajevo.
Uprkos ovim upozorenjima, u BiH veoma je mali broj javnih objekata u kojima je pušenje zabranjeno. To znači da je rizik od pasivnog pušenja za sve građane povećan. Novi zakon o kontroli duhana prošao je parlamentarnu proceduru u formi nacrta, a prijedlog zakona sada je prihvatila Vlada FBiH. Kreatori politika sada imaju priliku građanima omogućiti život i zdravlje bez duhanskog dima.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad