Utakmica visokog rizika. I velikih uloga. Igra je Srbija i sa Istokom i Zapadom, ocjenjuje većina javnosti u BiH, nakon prisustva Vladimira Putina na vojnoj paradi u Beogradu.
Jedan dio analitičara smatra da je posjeta Putina označila čisto simboličko povezivanje pravoslavnih naroda, dok je Srbija na čelu sa Aleksandrom Vučićem, suštinski duboko zakoračila u euroatalnske integracije.
“To nije loše ako se sa parade šalje poruka regionu da Srbija želi jaku vojsku. Jer su i države regiona su ulaskom u NATO obnovile svoju vojsku do NATO standarda”, izjavio je Đorđe Tomić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjoj Luci.
Parada nije imala za cilj da demonstrira silu, niti da podsjeti na zveckanje oružjem devedestih, smatra Živko Radišić, srpski član poslijeratnog Predsjedništva BiH, iz vremena Alije Izetbegovića. Srbija, smatra, želi da podsjeti da ima prijatelje, te da neće u NATO.
“Vjerujem da su male šanse da Srbija postane članica NATO-a. Veće su šanse da NATO stupi u preispitivanje svoje pozicije”, rekao je Radišić.
Za manji dio javnosti simptomatična je koincidencija vojne parade i Vladimira Putina na njoj, posebno u momentu Ukrajinske krize. No, da je legitimno slažu se.
“Ono što nije jasno, zašto Amerika ili Evropa zanemaruju Balkan, ako je potrebno, evo, organizovaćemo mi vojnu paradu, pa nek dođe gospodin američki presjednik Barack Obama”, izjavio je Srećko Latal
Zvanična Moskva više puta je govorila da je proiv NATO-a na Balkanu. No, vojna neutalnost Srbije za većinu vojno-političkih komentatora neodrživa je i skupa.