Austrijski književnik Peter Handke obratio se u petak javnosti u švedskoj prijestolnici Stockholmu nakon dobijanja ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost. Tom prilikom odbio je da govori o genocidu u Srebrenici. Njegovo obraćanje na pres-konferenciji je izazvalo brojne komentare na društvenim mrežama. Handkeovu šutnju o genocidu prenijeli su i svjetski mediji.
Negator genocida, kao što je Handke, je neko ko će podržati slijedeći genocid. Okorjelost Komiteta Nobelove nagrade i/ili njihovo neizgovoreno vjerovanje u bijelu nadmoć su zabilježene za potomstvo”, napisao je na Twitteru Aleksandar Hemon, bh. pisac.
A genocide denier like #Handke is a supporter for the next genocide. @NobelPrize Lit Committee's callousness (at best) and/or their unspoken belief in white supremacy are now recorded for posterity. https://t.co/76zYx2zfsU
— Sasha Hemon (@SashaHemon) December 8, 2019
Iz britanskog udruženja Remebering Srebrenica, osudili su Handkeovu šutnju o genocidu.
“Kada je bio upitan da li prihvata da se genocid u Srebrenici dogodio, Peter Handke je odbio pitanje kao ‘prazno i neuko’. To je još jedna primjer neinteligentnog i osuđujućeg ponašanja koje potvrđuje koliko je sramotno dodijeliti mu Nobelovu nagradu”, kazali su.
When asked whether he accepted the genocide at Srebrenica happened, Peter Handke dismissed the question as 'empty & ignorant'. This is yet another example of the crass & deplorable conduct that reinforces how disgraceful it is to award him the Nobel prize. https://t.co/ID7y5btI4M
— Remembering Srebrenica (@SrebrenicaUK) December 7, 2019
“Nobelov komitet je zauvijek uništio svoju reputaciju dodijeljujući nagradu za književnost Peteru Handkeu, tom vulgarnom fašisti. Kakav crn i uznemirujuć kraj jedne takve institucije”, napisao je Jasmin Mujanović, politički analitičar.
The @NobelPrize Committee has forever tarnished its reputation by giving out its literature prize to Peter Handke, this vulgar fascist. What a dark, disturbing end for this once storied institution. https://t.co/JR8kzRIY0s
— Jasmin Mujanović (@JasminMuj) December 6, 2019
I svjetski mediji su prenijeli vijest da je Handke odbio da govori o ratovima na Balkanu.
Reuters piše da kad je upitan da li se masakr u Srebrenici desio, Handke je vidno drhtao i odgovorio da je primio dosta pisama podrške, ali i anonimno pismo sa toaletnim papirom.
“Draži mi je taj toaletni papir, anonimno pismo sa toaletnim papirom, nego to vaše prazno i neuko pitanje”, kazao je Handke, prenosi Reuters.
i AFP podjeća da je Handke izbjegao pitanje o genocidu, te navodi da je Handke optužen za minimiziranje ratnih zločina koje su počinili Srbi na balkanu devedestih godina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad