Migranti: Kolateralna šteta EU, za BiH novi priliv na proljeće

N1

Europarlamentarci, iz grupacije Zelenih, najavili su posjetu granici Hrvatske i BiH, nakon optužbi da Hrvatska krši ljudska prava migranata. Iz ove delegacije upozoravaju da ostale članice EU prešutno podržavaju kršenje ljudskih prava migranata.

S druge strane, ministar unutarnjih poslova Hrvatske Davor Božinović poručuje kako su takve ocjene neargumentirane, te kako prema migrantima Hrvatska postupa u skladu sa zakonom.

“Gospodine ministre, poznala sam čovjeka na ovoj slici. U Bihaću 13. decembra 2019. godine, deset dana nakon što se ovo dogodilo. Vidjela sam svojim očima, molio je policiju da prestanu. Ovo je mučenje, sistemsko mučenje i moje pitanje je kada, ne ako, nego kada ćete prestati s ovim”, pitala je Cornelia Ernst iz Ujedinjene evropske ljevice 27. januara 2020. godine.

“Što se tiče push-backova, uvjeravam vas da hrvatska policija radi po hrvatskom pravu, evropskom pravu, schengenskom pravu”, odgovorio je Davor Božinović tog dana.

Ovako je ministar unutrašnjih poslova susjedne Hrvatske govorio o postupanju prema migrantima pred europarlamentarcima prije dvije sedmice. Ni sedam dana poslije nije mijenjao svoj stav. Hrvatska policija postupa po zakonu. Cilj je zaštititi granicu, uz pomoć BiH.

“Na ovoj ruti se zapravo svi skupa približavamo i jednom od prioriteta i nove Europske komisije, a to je jača kontrola i nadzor granica Europske unije”, rekao je Božinović 3. februara ove godine.

No, europarlamentarci iz grupacije Zelenih kažu da je tako nešto moguće, ali uz humano postupanje prema migrantima. Dolaze provjeriti stanje na terenu. Posjetiće granicu Hrvatske i BiH.

“Granične države poput Hrvatske, Grčke i Italije moraju se nositi sa dolascima migranata, a odgovornost treba da dijele i druge članice EU, što danas nije slučaj”, kazla je europarlamentarka iz Holandije Tineke Strik

Ministar bezbjednosti BiH smatra da je važan bezbjednosni aspekt migrantske krize, jer se prema njegovom mišljenju malo pažnje obraća na bezbjednost.

“Nažalost, mislim da smo imali situaciju u BiH da je neko, pa i u inozemstvu, prespavao tri godine migrantske krize. Reći ću vam jedan podatak, da 93% pomoći koje smo dobili iz pojedinih zemalja EU ide na humanitarni aspekt, a samo 7% na sigurnosni”, pojasnio je Fahrudin Radončić.

Stručnjaci za bezbjednost se slažu sa Radončićevim tvrdnjama, da je bezbjednosni aspekt u migrantskoj prizi postao prioritet.

“Ne trebaju nam donacije novih kampova, novih šatora, jer će to onda napraviti ono o čemu se govori, da će BiH da preraste u zemlju koja je prihvatni i tranzitni centar u zemlju koja će biti zemlja prihvata. To BiH u ni u kom slučaju ne treba”, izjavio je Jasmin Ahić, stručnjak za bezbjednost.

S obzirom da EU nema zvaničnu stalnu politiku migracija i azila, teško je povjerovati da posjeta grupe europarlamentaraca može promjeniti stvari na terenu. Migranti će biti kolateralna šteta odnosa unutar EU, a BiH će dočekati novo proljeće sa novim prilivom migranata.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad