"I zbog dva učenika u naselju mora postojati škola"

Vijesti 01. jun 201510:42 > 10:54
N1

Nema zapošljavanja u javnom sektoru Kantona Sarajevo do nove godine. Vlada KS počela je program racionalizacije budžeta Ministarstva za obrazovanje i nauku kako bi se unaprijedio nastavni proces.

Gosti Novog dana bili su Namir Ibrahimović iz Vijeća nastavnika OŠ Vladislav Skarić i ministar za obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo Elvir Kazazović.

Dokument koji je stigao svim uposlenicima u nastavnom procesu, a u kojem je najavljeno da će doći do smanjenja broja škola i nastavnika u narednoj školskoj godini izazvao je mnogo bure u javnosti.

Iz KS tvrde da broj učenika ne odgovara broju nastavnika u osnovnim školama, te da plan racionalizacije ide u cilju smanjivanja izdataka koji bi se trebali usmjeriti na druga važna mjesta.

Nije pitanje koliko ćemo novca uštedjeti kroz obrazovanje djece. Tri godine se povećava broj djece unutar škola i to se dešava neravnomjerno, jer je kod nekoga povećanje 13 učenika, a negdje 30. Najveći problem škola u KS je loše obrazovanje, a mjerama racionalizacije dobili bi još goru situaciju. Najviše će ispaštati nastavnici koji su primljeni na određeno vrijeme, jer im se ugovori neće produžiti”, istakao je Ibrahimović.

Ibrahimović je rekao da je pravo rjesenje teže sprovesti. “Mi danas u obrazovnim sistemima u nemamo postavljene ciljeve. Djecu podučavamo sadržaju koji nema veze s onim što djecu zanima. Kada bi postavili ciljeve mogli bi postaviti novi nastavni kadar. Nevjerovatno je a još niko nikada nije proglašen krivim za loše stvari i niko se ne poziva na odgovornost.”

Iz ministarstva tvrde da se na ovaj način teži optimalnom broju djece u odjeljenjima. U prvom razredu OŠ broj je 17, što daje dobre osnove za kvalitetnu nastavu, ali daje i osnove za racionalizacije.

Danas u 17 sati planiran je skup u OŠ Vladislav Skarić kako bi iskazali mišljenje.

Svako dijete ima pravo na obrazovanje. Ako postoje dva učenika u nekom naselju, škola zbog njih treba postojati”, mišljenja je Ibrahimović.

On je kazao da nije vođena javna rasprava prije objavljivanja dokumenta. “Nenad Veličković je na portalu Školegijum objavio satiričan tekst o tome da li manje djece znači i manje nastavnika, manje nastavnika manje škola i tim putem da što je svega manje znači više uštede.”

Racionalizacija u startu nije predvidjela ukidanje škola već da se škole administrativno spajaju dvije u jednu jer se želi stvoriti optimalno okruženje. U naredne tri godine u KS će biti 250 zaposlenika koji će otići u penzije, spajanjem administarcije i odjeljenja niko neće ostati bez posla.

Sindikat osnovnog obrazovanja podržava ovaj program, pod uslovom da uštede budu utrošene u ovoj oblasti te da svi nastavnici u Kantonu imaju jednak broj učenika u učionicama, a sva djeca jednake mogućnosti za napredovanje.

Pred kraj Ibrahimovićevog gostovanja uživo se u program uključio ministar za obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo.

Od kad je nova Vlada počela s radom obavila je i niz razgovora i sastanka po ovom pitanju.”

Kazazović je naglasio da racionalizacija nema veze sa zatvaranjem škola.

Racionalizacija je uvođenje škola u zakonske okvire. Oni koji govore o racionalizaciji kao o zatvaranju škola ne misle dobro i to je pogrešna interpretacija da će škole biti zatvorene i prodane“, istakao je ministar za obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo.