U državnom Parlamentu ni traga ni glasa obećanim zakonima

Vijesti 09. dec 202018:39 > 19:42
N1

Zahtjev za glasovanje o nepovjerenju Vijeću ministara, skidanju vela tajne sa Pisma namjere MMF-u o zaduženju od milijardi i pol maraka, i novi pokušaji oživljavanja travanjskog paketa. Sve je to obilježilo posljednju sjednicu Zastupničkog doma, 19 dana pred Novu godinu. Populizma mnogo, a obećanim zakonima, koje je Brisel postavio kao preduvjet za kandidatski status - i dalje ni traga ni glasa.

Još jedna sjednica Zastupničkog doma, na kojoj se Vijeće ministara nije proslavilo. Opet. Nijedno zakonsko rješenje nije upućeno iz ovog izvršnog tijela vlasti. No, pojedini zastupnici odlučili su pokušati kazniti ovaj saziv, tražeći izglasavanje nepovjerenja Vijeću na čijem je čelu Zoran Tegeltija.

“Ili neka puste nas da mi radimo, da ono što mi predlažemo usvajaju, a ne da samo zato što predlaže opoziciju, da to obaraju. Ili da nastave raditi svoj posao”, poručuje Aida Baručija, Nezavisni blok.

Predsjedateljica Borjana Krišto odbila je uvrstiti ovu inicijativu u dnevni red, a raspravu najavila na jednoj od sljedećih sjednica. Po Poslovniku to bi moglo biti 8. ili 9. januara, kada padaju vjerski praznici, zbog čega se javila bojazan da bi sve moglo završiti u korist vladajućih.

“Mislim da je ovo najgori saziv Savjeta ministara u istoriji”, ocjenjuje Mirko Šarović, SDS.

“Imaju pravo to da rade, oni su opozicionari, a naše je da se borimo za naše pollitičke stavove”, dodaje Snežana Novaković Bursać, SNSD.

“Kada se uđe u smjenu vlade jedne države onda ona zahtjeva dvodnevnu ili trodnevnu raspravu o tome zbog čega neko misli da treba doći do smjene, i zbog čega neko misli da ta vlada treba da ostane”, ističe Denis Zvizdić, SDA.

I dok Vijeće ministara i dalje brani neslavan naslov jednog od najneefikasnijih saziva, ne predlažući ni zakone potrebne za kandidatski status; od Parlamenta i javnosti se kriju detalji pregovora sa MMF-om, o novom kreditu vrijednom 1, 5 milijardi KM.

DNS-ov Nenad Nešić tražio je uvid u nacrt pisma namjere, ali u tome nije dobio podršku većine. Nešić tvrdi da je na pomolu novi prenos nadležnosti.

“Imam informacije da nećemo moći da usvojimo nijedan budžet Republike Srpske, nijedan budžet opština i gradova bez dozvole MMF-a”, smatra Nešić.

“Gospodina Nešića ništa razumjela nisam. Nije dostavio pisani materijal. Očito je neko pokušao da suflira šta treba da kaže. Ono što je rekao nije bilo razumljivo“, odgovara Novaković Bursać.

No, ima i onih koji su razumjeli suštinu zaduživana do unedogled.

“Vladajuća većina želi po ko zna koji put da se zaduži kod MMF-a kako bi finansirala budžetsku potrošnju, koja je neproduktivna”, zaključuje Branislav Borenović, PDP.

“Ja mislim da reforme trebaju prethoditi dobivanju novca. To je najbolji i najefikasiniji način”, poručuje Zvizdić.

I ovoga puta u parlamentarnim klupama nije nedostajalo visoke politike, koja doseže i do izmjene najvišeg dokumenta u zemlji. Ustava. SDP oživio Aprilski paket iz 2006, uvođenje jednog predsjednika, vlade i premijera BiH.

“Budući da su sukreatori tog dokumenta gospodin Milorad Dodik, i predsjednici SDS-a i PDP-a. Ovo je test dosljednosti i za njihove zastupnike, i zato su danas ovako tihi”, smatra Saša Magazinović, SDP BiH.

“Jedan nepotreban će to biti pokušaj”, ističe Novaković Bursać.

“I predlaže ga Klub od tri zastupnika, bez pokušaja razgovora i sa kim”, kaže Nikola Lovrinović, HDZ BiH.

“U Srpskom klubu sam ja jedini poslanik Ujedinjene Srpske, i sad trebam ja doći i reći, e hoćemo novi Ustav. Jedna partija mijenja Ustav”, navodi Nenad Stavandić, US.

Zastupnicima su, u nedostatku ključnih zakonskih rješenja iz Vijeća ministara, pažnju zaokupile inicijative o ukidanju jubilarnih nagrada, ali i o smanjenju stope PDV-a za pojedine privredne grane. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad