Održavanje tjelesne forme i zdravlja trebalo bi nam biti prioritet i u najboljim vremenima, ali usred globalne pandemije te bi stvari mogle biti spasonosne.
Uz puno vježbanja, odvajanja vremena za brigu o svom mentalnom zdravlju i redovnim posjetama doktoru opće prakse, nešto jednostavno poput usvajanja zdrave, uravnotežene prehrane može biti presudan korak ka osposobljavanju organizma da se uspješno bori protiv svih pa i korona virusa, prenosi Independent.
Znamo jako dobro da naša dob i popratni zdravstveni problemi poput dijabetesa, astme ili bolesti srca mogu pridonijeti tome koliko će naša tijela biti sposobna boriti se protiv koronavirusa. Ali statistike također pokazuju da će se oni koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu vjerojatnije suočiti sa ozbiljnim i potencijalno razarajućim simptomima Covid-19 nego oni sa umjerenom težinom.
To je zato što prekomjerna tjelesna težina pridonosi mnoštvu stanja mimo Covid-19, kao što je dijabetes tipa 2 i bolesti srca.
Dakle, kako možemo osigurati održavati zdravu, uravnoteženu prehranu, dok nas lockdown drži zatvorene?
Razumjeti šta znači ‘zdravo’
Svima nam je poznat savjet da bismo za zdravu prehranu trebali svakodnevno jesti pet porcija voća i povrća, no kako to zapravo izgleda? Jesu li ugljikohidrati doista zabranjeni? I je li svaka masnoća loš?
Kada je riječ o našem unosu hrane, Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije (NHS) je pripremila Vodič za dobru ishranu namijenjenu da nam pomogne u odabiru hrane. Vodič koristi korisne ilustracije kako bi nam pokazao koje bismo vrste hrane i pića trebali uzimati svaki dan i kako postići zdravu ravnotežu. A ugljikohidrati i masnoće nikako nisu zabranjeni.
“Pokušajte odabrati raznovrsnu hranu iz svake skupine kako biste dobili širok spektar hranjivih sastojaka koji su vam potrebni da bi vaše tijelo ostalo zdravo”, preporučuje NHS.
Dijeta ne mora značiti odricanje od svih svojim omiljenih jela. Aplikacija ‘Lagani obroci’ (Easy Meals) sadrži preko 150 ukusnih, jednostavnih i zdravih recepata koje ćete pregledati u slobodno vrijeme. Možete pretraživati prema obroku, ovisno o tome želite li brzi međuobrok ili mali večernji obrok, a pomaže vam i u sastavljanju popisa za kupovinu do narednog odlaska u supermarket.
Ako znamo na šta trebamo obratiti pažnju kada čitamo etikete s hranom u supermarketu također može pomoći u boljem odabiru.
Dijeta ne mora značiti da u potpunosti propustite hranu koju volite – samo pripazite da sve bude umjereno. Smanjivanje nezdravog dijela naše prehrane i promjena navika ključni je i prvi korak ka zdravijem životu.
Aplikacija ‘Dani bez pića’ (Drink free days) može vam pomoći u praćenju unosa pića, potaknuti vas da preskočite dane s alkoholom, a pružit će vam i praktičnu podršku ako je unos alkohola s povremenog unosa prešao u zabrinjavajuću fazu.
Režim po mjeri
U prosjeku bi žene trebale imati za cilj unos oko 2000 kalorija dnevno, a muškarci 2500 – no prema NHS-u većina nas unosi više nego što nam treba.
Vaš indeks tjelesne mase (BMI) najbolji je način da saznate trebate li smršati. Ovo je mjerenje koje pomoću vaše visine i težine utvrđuje imate li zdravu težinu. Za većinu odraslih idealan BMI je između 18,5 i 24,9. Da biste izračunali svoj BMI, možete koristiti NHS-ove upute.
Neke dijete mogu biti opasne i stresne, ali razvijanje zdravih navika i mršavljenje na siguran način je mnogo bolja opcija.
Besplatna aplikacija za mršavljenje NHS-a omogućit će vam bilježenje kalorija i napretka te pružiti savjete o zdravom, održivom mršavljenju.
Pronalaženje načina da smanjite unos nezdravih grickalica ili da pronađete zamjenu za omiljene poslastice jednostavnim alternativama učinit će da ne osjećate kao da nešto propuštate u svojoj ishrani.
Planirajte svoje obroke
Svi znamo postupak: započinjemo u ponedjeljak sa najboljim namjerama na svijetu, ali nakon hrpe e-mailova, sastanaka i gomilanja obaveza, ona salata od kvinoje koju smo planirali za ručak odjednom više ne zvuči dovoljno dobro – i previše rvemena je potrebno da je pripremimo. Tada posežemo za svime što nađemo u frižideru ili naručujemo dostavu. Do kraja sedmice bilo koji plan zdrave ishrane potpuno se raspao.
Napravite plan obroka. Nešto tako jednostavno kao što je znati što ćete jesti za ručak pola je uspjeha. Bilo da je riječ o obilnom kuhanju ili prijava na dostavu zdravih obroka, te ulazak u uobičajenu rutinu najlakši je način za pokretanje novog plana prehrane – a zdravu prehranu učinit će privlačnijom. NHS planer obroka u aplikaciji Easy Meals dobro je mjesto za početak.
Unošenje velike količine vode također može pomoći. Preporučuje se unos između šest i osam čaša vode svaki dan – i više po vrućem vremenu ili tokom vježbanja, kako bi se spriječila dehidracija.
Na kraju uspješne sedmice pobrinite se za neke nagrade.
Postanite fizički aktivni
Naravno, još jedan sjajan način za poboljšanje mentalnog i fizičkog zdravlja je kretanje.
Tjelovježba može smanjiti rizik od ozbiljnih bolesti od srčanih bolesti do moždanog udara, dijabetesa tipa 2. Samo dva i pol sata aktivnosti svake sedmice (ili 30 minuta svaki dan) sve je što nam treba da bi naša tijela osjetila korist.
Da bi osjetili korist, NHS kaže: “Morate se kretati dovoljno brzo da biste podigli puls, brže disali i osjećali se toplije”.
To ne mora biti kardio vježba visokog intenziteta (premda je popularnost HIIT treninga Joea Wicksa sjajna potvrda koliko ovo može biti ugodno). Aplikacija ‘Active 10’ za hodanje može vam pomoći da započnete dodavanjem perioda brzog hoda svakodnevnoj rutini, praćenjem vašeg kretanja i mjerenjem rezultata.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad