Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla i Zavodu za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona danas je uručena medicinska oprema od EU koja uključuje PCR aparat i znatne količine zaštitne medicinske opreme u vrijednosti preko 83.000 eura koja će biti raspoređena i u domovima zdravlja. Veoma bitna donacija za kanton koji ima prosjek smrtnosti veći od evropskog.
Stopa smrtnosti od koronavirusa u EU je 515 osoba na milion stanovnika. U TK taj prosjek je veći, a buduće analize pokazat će zašto. Do sada je umrlo više od 380 pacijenata sa COVIDOM-19. Broj hospitaliziranih varira između 150 i 170 pacijenata.
“Sada imamo udružene kliničke slike sa komorbiditetima pacijente svih dobnih uzrasta. Imamo pacijente koji su egzitirali, a nisu bili stariji od 20 godina pa do pacijenata u starijoj životnoj dobi. Znači, niko od ove pandemije nije izuzet. Svi smo manje više ugroženi”, kazao je Vahid Jusufović iz UKC Tuzla.
A tek slijedi sezona gripe. Nosite masku, držite fizičku distancu i izbjegavajte okupljanja, ponavljaju epidemiolozi.
“Mi smo u sezoni gripe imali u Klinici za zarazne bolesti preko 70 hospitaliziranih u određenom trenutku. Tako da je važno da se pridržavamo svih mjera jer je COVID respiratorna infekcija i što vrijedi za COVID, vrijedi i za gripu”, istakla je Jasmina Brkić Džambić, iz Zavoda za javno zdravstvo TK.
A i bez nje dovoljno problema, pokazuju primjedbe pacijenata na rad Doma zdravlja Tuzla. Ignorisanje telefonskih poziva, uskraćivanje za informacije i usluge, samo su neke. Resorno ministarstvo traži odgovore od menadžmenta ali i od Grada Tuzle kao osnivača, ali bezuspješno.
“Ne postoji mogućnost da ih kaznimo i da sprovedemo neke sankcije. Trenutno razmišljamo kako da obezbjedimo adekvatan rad tog doma zdravlja. Čak idemo i na to da sa našim vlastitim sredstvima oformimo neku vrstu COVID ambulante u tom domu zdravlja da prevaziđemo taj problem”, izjavila je Dajana Čolić, ministrica zdravstva TK.
Donirana oprema treba li bi poboljšati rad u zdravstvenim ustanovama. Novi PCR aparat omogućit će otvaranje druge linije za testiranje, a testova ima za desetak dana te slijedi nabavka.
“Ova medicinska zaštitna oprema je došla u pravi tren. Povećan je broj hospitaliziranih pacijenata, samim tim i potrošnja. Mene su posebno obradovala medicinska zaštitna odjela koja su nam neophodna za naše COVID bolnice”, kazao je Jusufović.
A u njima ima za sada dovoljno kiseonika za liječenje pacijenata ali je dobavljač najavio umanjenje količine za ovaj centar jer je otežan uvoz. Menadžment UKC-a očekuje da taj problem što prije bude riješen na državnom nivou.
Današnja donacija nije prva u UKC-u Tuzla. Od početka pandemije do danas bilo je raznih donacija u vrijednosti većoj od milion KM. S obzirom koliko TK ima zaraženih i hospitaliziranih, svaka pomoć je dobro došla.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad