Za sedam dana biće održana posebna sjednica NSRS na kojoj bi trebalo da bude donesena odluka o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH. Za veći dio srpske političke javnosti, referendum je legalno i legitimno demokratsko pravo Republike Srpske. Za druge, to je put u destabilizaciju i reintegraciju zemlje.
Za referendum, ali za sada samo parlamentarnu raspravu o njemu, glasali su i vlast i opozicija.
Nametnute odluke OHR-a, o Sudu i Tužilaštvu, ocijeniće narod, ukoliko do sljedeće sedmice na posebnoj sjednici Narodna skupština izglasa većina, koja se već nazire.
“Neustavne su sve odluke koje su nametnute bez saglasnosti i konsenzusa RS i FBiH“, kazao je Nddeljko Čubrilović, predsjednik NSRS.
Iako je 2011, prijetnjom referendumom o istoj stvari, Milorad Dodik natjerao tadašnju visoku predstavnicu EU Catherine Ashton da dođe u Banjaluku, na aktuelne najave nema takvih reakcija.
I Dodikovi politički oponenti nezadovoljni su radom Suda i Tužilaštva BiH, posebno u procesuiranju ratnih zločina. Ali, opozicija pita šta dan nakon referenduma, jer ako nema odgovora na ovo pitanje, ulazak u referendum, bio bi politički avanturizam.
Više u prilogu Snežane Mitrović.