Proces reformi u Bosni i Hercegovini još je na čekanju. Predsjedništvo BiH na današnjoj sjednici nije usvojilo reformsku agendu. Ali Vijeće ministara BiH i vlada RS jesu, nakon nekoliko mjeseci odlaganja. Na Predsjedništvu je usvojen master plan procesa eurointegracija.
Master plan uključuje reformsku agendu koju Predsjedništvo BiH danas nije usvojilo, mehanizam koordincije za koji je dat rok od sedam dana Vijeću ministara da donese odluku te rješavanje presude Sejdić-Finci.
“Dio tog našeg master plana je da ako sve bude u redu, kako smo to zamislili, da bi početkom iduće godine mi podnijeli zahtjev za status kandidata”, tvrdi Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH.
A zahtjev ne može biti kredibilan bez reformi. One su još na čekanju jer svi nivoi vlasti nisu usvojili reformsku agendu. Federacija BiH je to uradila ranije, RS danas.
Reformska agenda obuhvata šest značajnih oblasti: javne finansije, oporezivanje i fiskalna održivost, poslovna klima i konkurentnost, tržište rada, reforma socijalne zaštite i penzija, vladavina prava i dobro upravljanje te reforma javne uprave.
I Vijeće ministara danas se trebalo očitovati no agenda je skinuta sa dnevnog reda. Mogući razlog je neusaglašen sadržaj iako je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, nakon posjete njemačke kancelarke Angele Merkel, rekao da je usvajanje agende pitanje dana.
“Očekujem da ćemo vrlo brzo potpisati tu agendu oko koje nema nikakvih tajni. Par pitanja se još uvijek usaglašava i mislim da će to biti završeno u narednih nekoliko dana”, kazao je Zvizdić.
Sadržaj agende i dalje nije u potpunosti prezentiran.
“Ovim programom reformi se usvaja jedan načelan dokument koji daje filozofiju i koncept oblasti kojima će se baviti, a konkretne teme i oblasti to tek slijedi”, smatra Ivanić.
Najproblematičniji segment agende je, kako je rekao Ivanić, Zakon o radu.