Redukcije vode u KS se nastavljaju, ko su odgovorni?

Vijesti 02. sep 201517:55 > 19:17
N1

U glavnom gradu BiH, građani se sve češće sjećaju rata. Godine guranja problema pod tepih dovele su stanovnike grada ugodnog življenja u situaciju da se nadaju elementarnim stvarima za život.

Kanton Sarajevo stoji na klimavim nogama. Vode nema, čistoća nije na zavidnom nivou. Situacija zapuštena decenijama.

Redukcije vode u Sarajevu će se nastaviti. Sistemskog rješenja nema, jer se sistem godinama urušavao i napajao prostor oko cijevi, a ne cijevi onih koji vodu plaćaju.

Imamo problem i pada podzemnih akumulacija na glavnom izvorištu Sarajevsko polje. To je izvorište koje snabdijeva 90 posto grada vodom. Problem je zaista dotrajala vodovodna mreža koja se pod hitno mora rekonstruisati“, rekao je Kenan Džipa.

“Za nju nam treba 40 miliona eura inicijalnih. Ta sredstva tražimo od partnera. Razovarali smo s vodovodom u Istanbulu i tu već imamo potentnu firmu koja će investirati, i druga opcija nam je zaaduživanje kod EBRD-a“, rekao je Dino Konaković.

Odgovorni se spominju godinama, ali konkretnih sankcija nema.

“Ovo stanje sa vodosnabdijevanjem je rezultat organizovanog kriminala u koji su bili uključeni radnici vodovoda, rukovodstvo, nadležno ministarstvo i članovi Vlade KS”, izjavio je Peđa Kojović.

Rješenje je vidljivo i sigurno će još uvijek biti redukcija vode. Posljedica je neodgovorno poslovanje unutar preduzeća. Mi smo u prvoj adhoc akciji otkrili koliko nelegalnih potrošača imamo. Mišljenja smo da je više od pola gubitaka uzrokovano tako”, kazao je Konaković.

Bez obzira da li redovno plaćate ili ne, ovdje nećete imati vode kada god poželite.

Najkritičnija područja su Podhrastovi, Sedrenik, Grdonj i Bjelave. Pored toga u zonu Bjelava spada i Vratnik“, komentarisao je Kenan Džipa.

“S druge strane, deratizacija je izvršena 2010. godine i 2014. Prema saopštenju nadležnog ministarstva, izvršene su obavezne preventivne sistematske deratizacije u obje faze, i proljetnoj i jesenjoj, dok su u godinama između vršene interventna deratizacija ili jedna njena faza. U 2015. godini pokušala se uraditi proljetna deratizacija, međutim u odabiru najboljeg ponuđača u novembru 2014. i junu 2015. oba zahtjeva su odbijena”, stoji u saopćenju Ministarstva zdravstva KS o provođenju sistematske preventivne deratizacije.

Čak je i deratizacija zapela u raljama administrativnih procedura.

Ja pretpostavljam da je ministarstvo odlučilo da čekamo da se pojavi epidemija pa će onda epidemiološki indikatori biti odgovarajući kako bi ministarstvo uradilo nešto“, mišljenja je Kojović.

“Ovi koji treba da izvode proces deratizacije imaju spospobnost da nas izvijeste da smo uvijek u nekim katastrofama i potrebama. Mi imamo stalno procedure u kojima jedni žele imati monopol, i imali smo četiri poziva, sva četiri su bila odbačena i vraćena na početak”, kazao je Konaković.

I dok zvaničnici prebacuju lopticu iz ruke u ruku, sve više građana iz ruke u ruku prebacuje flaše s vodom, strepeći šta im se još može pojaviti iz cijevi.