Republika Srpska namjerava da ratnim poslanicima zakonom odobri naknade, dok će sadašnje funkcionere u bh. institucijama krivično goniti zbog veleizdaje. Sve je to najavio entitetski predsjednik čije istupe opozicija smatra političkim marketingom.
Jedna i po prosječna mjesečna plata ili 1.200 KM, zakonom je predlložena naknada za poslanike od 1991. do 1996. u RS.
Nakon eventualne smrti korisnika, pravo na naknadu imali bi supruga i djeca.
Neki ratni poslanici, a današnji članovi izvornog SDS-a, stranke bliže Miloradu Dodiku nego samom SDS-u, odavno su u penziji, a neki su osuđenici za ratne zločine.
No, oni brane nacionalne interese, smatra to predlagač, entitetski predsjednik, koji priprema i izmjene krivičnog zakona kojima bi kolaboracioniste na državnom nivou gonio za veleizdajju.
“Predsjedništvo je sačinilo informaciju o odgovornosti predstavnika RS u BiH, koji se bave poltronstvom Bakiru Izetbegoviću“, rekao je Milorad Dodik.
Optužbe za veleizdaju, za opoziciju su politikanstvo i skretanje pažnje sa teške ekonomske situacije
“Crnadak, Šarović, Mektić, dobro rade svoj posao“, smatra Branislav Borenović, poslanik u NSRS (PDP).
“Tri državna srpska ministra, na meti su entitetske Vlade, u posljednje vrijeme zbog prenosa nadležnosti. Danas Dragan Mektić, zbog saradnje sa Europolom i izmjena zakona o zaštiti tajnih podataka. Iz entiteta tvrde je posao bez njih radilo ministartvo bezbjednosti”, rekao je Gojko Vasić, direktor policije RS.
Dok se u RS nacionalni interesi brane politikom štapa i šargarepe za vrijeme vladavine Milrada Dodika spoljnji dug uvećan je skoro za dvije milijarde maraka.
Javnost jeste podijeljena u vezi toga da li su ovi zakoni politikanstvo ili ne i je li građanima bitnija informacija da je spoljnji dug veći od pet milijardi, a lični blizu 2.000 KM.