Nema nesuglasica među enitetskim premijerima, ali nema ni teških pitanja na stolu. Ponovo su se dogovorili o sprovođenju reformi. Željka Cvijanović i Fadil Novalić tvrde da novac MMF-a nije problem, jer za sljedeću godinu imaju alternativno rješenje. Treba samo preživjeti ovu.
Srdačnost i razumijevanje dvoje premijera nije samo predstava za kamere. Željka Cvijanović i Fadil Novalić kažu da nema nijedne stvari oko koje se ne slažu kada je riječ o provođenju reformi i pronalaženju novca za finansiranje entitetskih budžeta.
Cvijanovićeva i Novalić su saglasili Akcioni plan za provođenje Reformske agende, koji važi do kraja 2016. godine. Tražit će izmjene Zakona o akcizama BiH, koje podrazmijevaju povećanje akciza za naftu iz čega će se finansirati izgradnja autocesta, uvođenje akciza na pivo, te povećanje onih na cigarete.
To što novca od MMF-a još nema stvara probleme, ali premijeri tvrde da isplata plata i penzija neće biti ugrožena. MMF, kažu ima alternativu. Premijeri samouvjereno govore da imaju drugo rješenje.
“Mi imamo jedan zajednički plan, ne možemo govoriti o detaljima, ali podrazumijeva angažman dva entiteta, ali ne možemo vam to sad saopštavati“, rekla je Željka Cvijanović.
“Fali u Republici Srpskoj sto miliona, u Federaciji BiH 200 miliona. Mi ćemo ove godine pristupiti rebalansu iz komercijalnih izvora finansiranja, a za sljedeću godinu već imamo dogovor“, kazao je Fadil Novalić.
Premijer Federacije BiH kaže da budžeti bilježe povećanje prihoda, ali da to neće biti dovoljno da pokrije deficit koji se mjeri stotinama miliona maraka.
“Federalni fond je danas u minusu 156 miliona maraka. Ne znam da li znate da već imamo tri posto imamo povećanje prihoda u fondu, znači mjesečni deficiti nije osam miliona nego četiri. Vjerovatno vam je promaklo i da imamo šest hiljada novih zaposlenih“, rekao je Novalić.
Više od statistčkih podataka specijalnog predstavnika Evropske unije, koji je prisustvovao sastanku, impresionirala je odlična saradnja Cvijenovićeve i Novalića.
“U najmanju ruku je impresivno vidjeti odlučnost, saradnju i volju u provođenju reformske agende, koja je važna za evropske integracije“, izjavio je Wigemark.
Željka Cvijanović i Fadil Novalić susreću se češće nego što su to radili njihovi prethodnici ranijih godina. Kažu da rade zajednički na jednom zadatku, a to je sprovođenje reformi u BiH. Priznaju da izbjegavaju teške teme, a jedna od njih je negiranje bosanskog jezika u Republici Srpskoj.
“Ja sam se ograničio na reformsku agendu i to ide. Ja govorim bosanskim jezikom, tu nije ništa sporno“, rekao je Novalić, a Željka Cvijanović je kazala: “Ja govorim srpskim jezikom i sasvim dobro razumijem gospodina Novalića. Inače imamo visok stepen međusobnog razumijevanja, s obzirom na našu historiju zajedničkog življenja.”
S obzirom da entiteti žive u zajedničkoj državi, premijeri najavljuju da će primjenjivati pozitivna iskustva u oba entiteta. Tako će Federacija primijeniti iskustva Republike Srpske u reformi poslovnog amibijenta, gdje je za registraciju firme potrebno tri dana. Tražit će se se smanjenje administrativne takse BiH sa 40 na 10 KM, a formulari i iznosi za registraciju privrednih vozila biće isti u oba entiteta.