Wigemark: Referendum u RS neće riješiti probleme u pravosuđu

Vijesti 12. okt 201512:34 > 12:38
N1

Šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark razgovarao je danas u Sarajevu s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem o dinamici provođenja mjera iz Reformske agende.

Konstatirano je da je prisutan napredak u provođenju zacrtanih mjera i ciljeva.

Zvizdić je informirao Wigemarka i o ozbiljnoj namjeri da BiH početkom sljedeće godine podnese aplikaciju za članstvo u EU.

BiH u ovom trenutku ide ka ozbiljnim kapacitetima i mogućnostima da podnese takvu aplikaciju koju će nadležne institucije u EU i prihvatiti“, potvrdio je Zvizdić, dodajući da je razgovarao danas i o drugim temama koje su precizirane u Reformskoj agendi.

Wigemark je podsjetio da se danas navršava godina dana od općih izbora, a u posljednjih šest mjeseci, mišljenja je, postoji saglasnost da je ostvaren napredak ka zacrtanom cilju koji su potvrdili lideri 14 političkih stranaka u BiH 23. februara potpisivanjem zajedničke izjave o opredijeljenosti BiH na putu ka EU.

Istakao je da je reformska agenda paket mjera i kao takva predstavlja cjelinu iz koje se ne može uzimati ono što se kome sviđa nego se svaki zadani cilj treba shvatiti ozbiljno.

Specijalni predstavnik EU kaže da je primjetna ozbiljnost i spremnost političkih stranaka da se pozabave pitanjem reforme državne službe naglašavajući da je cilj EU da spriječi daljnje politiziranje problema.

Jedna od tema susreta bio je i najavljeni referendum o pravosuđu u Republici Srpskoj zbog kojeg je Zvizdić izrazio zabrinutost smatrajući referendum procesom koji negativno može uticati na optimistične procese u zemlji. Naglasio je da je referendum protuustavan i protuzakonit jer se u tom slučaju radi o nadležnostima države.

Pozvao je stoga one koji o tome odlučuju da ne ulaze u takve retrogradne procese posebno zbog činjenice da već postoje otvorene procedure i na nivou BiH i entiteta koje u dogovorenoj dinamici mogu dovesti do zakonskih rješenja za poboljšanje pravosudnog sistema u BiH.

Govoreći o ovoj temi Wigemark je ocijenio da najava referenduma predstavlja skretanje pažnje s ključnih pitanja kakva su pitanja socio-ekonomske prirode, pozivajući da se zajednički radi na rješevanju tih pitanja.

Naglasio je i da je EU spremna pomoći u provedbi reformske agende koja, između ostaloga, također sadrži dio koji se bavi upravo vladavinom prava.

Mišljenja je da svi dijele određenu zabrinost kada je riječ o funkcioniranju pravosudnog sistema u BiH i izražavaju saglasnost s potrebom njegovog temeljitog reformiranja.

No održavanje referenduma u jednom od entiteta u BiH nije način da se problemi riješe. To jednostavno neće donijeti željene rezultate“, zaključio je Wigemark.