Crnadak: BiH nije birala stranu u sukobu Rusije i Turske

Vijesti 02. dec 201515:55 > 03. dec 2015 07:18
N1

Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH u emisiji Pressing na N1 istakao je da BiH ima odličnu saradnju sa NATO-om, te da ta institucija percepira ovu zemlju kao dobrog i jakog partnera u borbi protiv terorizma. Kazao je da BiH neće birati strane u sukobu Turske i Rusije, jer bi u tom slučaju samo izgubila.

Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, bio je gost emisije Pressing na N1 sa Amirom Zukićem, gdje je bilo govora o ulozi BiH o svjetskoj koaliciji za borbu protiv terorizma, zbog čega ne postoji strategija vanjske politike i zakon o vanjskim poslovima, te kako je BiH postala talac Srbije na putu prema NATO-u?.

Crnadak je nedavno stigao iz Bruxellesa, gdje je sa čelnicima NATO-a razgovarao o misiji ove organizacije u Afganistanu, te ulozi BiH kao partnera NATO-a u oružanim snagama u toj zemlji, budući da OS BiH daju 57 vojnika koji se nalaze u tamošnjoj misiji.

BiH je svrstana na peto mjesto po broju stranih ratnika koji idu u Sriju i Irak. Šta čelnici NATO-a kažu o tome?

“Nije problem kada imate određenu situaciju sa terorizmom, ili napad na svojoj teritoriji, čak i kad imate strane ratnike. NATO stvara problem ako se protiv toga ne borite. BiH je među prvima donijela zakon da se sankcionišu ljudi koji idu na strana ratišta. Mi imamo 29 optužnica u ovom slučaju, imamo i prvu višegodišnju zatvorsku presudu u ovom slučaju. To NATO cijeni. Mi ćemo te ljude i dalje pratiti, a do sada nisam osjetio rezerve i optužbe. Oni misle da mi dobro radimo taj posao, to je moj osjećaj”, kazao je Crnadak za N1.

On je još jednom pozvao da se istraga oko napada u Rajlovcu završi do kraja. Kazao je da ima informacije da je napadač iz Rajlovca bio indoktriniran iz Sirije. “Moram dodati da je napad u Rajlovcu za okidač imao medijsku atmosferu. Ne treba velika istraga da se to utvrdi”, tvrdi Crnadak, kao i da ovo treba da bude posljednji alarm da službe bolje koordiniraju oko pitanja terorizma i napada.

“BiH se percipira kao ozbiljna zemlja u koaliciji zemalja u borbi protiv terorizma, ali od nas se očekuje i da nastavimo borbu protiv odlaska građana na strana ratišta. Pitanje terorizma nije više političko pitanje, nego pitanje borbe dobra protiv zla, pogotovo nakon napada koji su se desili u BiH”, kazao je Crnadak.

Što se tiče tvrdni francuskog predsjednika Francoisa Hollandea i pape Franje da svijet ulazi u III svjetski rat, Crnadak smatra da su tu u pitanju bile emocije nakon napada, ali je i do medija koje su dale tu dramatičan prizvuk.

“Lično smatram da nemamo III svjetski rat za razliku od većine gledatelja. Značaj borbe protiv terorizma, i sumanute ideologije je takav da se to možda može i podvesti. Šta bi se desilo kada bi prevagnula ideologija tzv. Islamske države? To bi bio poraz čovječanstva i tada bi mogli pričati o III svjetskom ratu”, kaže MVP BiH.

Crnadak je kazao da se nada da sukob između Rusije i Turske neće eskalirati, te da svjetski čelnici, pa i Rusija i Turska pozivaju na smirivanje tenzija.

Njegov stav je da male zemlje mogu izgubiti ako budu birale strane, te da one, kao i BiH trebaju raditi na svom napretku, vladavini prava, te popravci ekonomskih odnosa, kako bi svi imali korist od toga.

Ulazak Crne Gore u NATO, odnosno poziv NATO-a je rezultat snažnih ambicija u prošlosti te zemlje, te tu nema iznenađenja, smatra ministar vanjskih poslova, ali da ih još čeka dosta posla.

“BiH ne treba biti uznemirena s tim, nego treba da unaprijedi svoju politiku. Mi dobro sarađujemo sa NATO-om, i imamo ozbiljan konscenzus da se ta saradnja i nastavi. Na tome ćemo graditi našu politiku prema NATO-u”, kazao je, dodavši da još uvijek nema potrebe za pritiskom da i BiH dobije poziv za članstvo u sjevernoatlansku koaliciju.

Prethodna vlast, iz peroioda 2008. godine je imala ozbiljne aspiracije ka NATO-u, ali, Crnadak kaže, da iako tada nije bio na poziciji na kojoj je sada.

“Moje lično mišljenje je da se u februraru te godine desilo Kosovo. Tada se sve okrenulo naglavačke. Promijenio se odnos Srbije prema NATO-u. Samim tim, RS-ov odnos se promijenio, tako da smo došli do situacije koju imamo sada. Najbitnija je snažna saradnja sa NATO-om, jer nas oni doživljavaju kao partnera”, stav je Crnadka, koji kaže da je to dobar bezbjednosni efekat.

Budući da te njegove tvrdnje BiH stavljaju u talačku poziciju prema Srbiji glede puta ka pristupanju NATO-a, Crnadak je to negirao, kazavši da BiH ide snažno ka EU, ali i da sa NATO-om ima odličan odnos, BiH ne trpi ništa, a da očekuje da ocjene NATO-a budu pozitivne glede izvještaja za BiH.

Ako bi se raspisao referendum u BiH, na državnoj teritoriji za članstvo u NATO-u, Crnadak kaže da bi u RS-u ocjena bila negativna, u većini dijela tog entiteta. “Saradnja je bitna, to ne smijemo dovesti u pitanje, jer mi društvo mijenjamo zbog sebe, a ne zbog Bruxellesa, NATO-a ili EU. Hajmo raditi jer nas te stvari približavaju njima”.