Bosna i Hercegovina još uvijek nije spremna za NATO, a u posljednjih nekoliko godina značajnog pomaka nema.
“Moram reći da postoji određen broj pitanja koje BiH ne može još uvijek da aktivira za MAP, a MAP je kao što znate prva faza i prvi korak za pristapanje NATO-u. nažalost nije se ništa puno promijenilo od posljednjeg puta kada je Komisija bila ovdje”, kaže Michael Jopling iz Parlamentarne skupštine NATO-a.
MAP je BiH uslovno dodijeljen u Talinu porije šest godina i od tada je jedini uslov rješavanje pitanja vojne imovine. Sud BiH se vodio presudom Ustavnog suda BiH sa odlukom da sva vojna imovina ide u vlasništvo Ministarstva odrane BiH ali iz Republike Srpske smatraju da su ipak entiteti vlasnici.
“Moram izraziti određenu dozu skeptičnosti za aktiviranje, ukoliko sve istitucije u BiH, od državne entitetske i opških razina ne poduzmu sve kako bismo otklonili glavnu prepreku”, stav je Marine Pendeš, ministrice odbrane BiH.
Trenutno su u Federaciji uknjižene ukupno 23 lokacije od 63 koliko ih ima u cijeloj BiH, dok u Republici Srpskoj zbog pravnih i političkih nedoumica nije uknjižena niti jedna, što je u biti u najveća prepreka.
“Ovo je sada prebačeno u RS nažalost na politički teren, a koliko vidim radi se o tehničkim stvarima jer znate da je sva imovina bivše JNA bila na savezničkom sekretarijatu za narodnu odbranu u Beogradu i sada se trenutno vode dvije lokacije u RS-u koje bi trebale biti uknjižene u BiH”, ističe Sifet Podžić iz Komisije za odbranu i sigurnost BiH.
Na današnjem sastanku Skupštine NATO-a i bh. vlasti, predstavnici iz Republike Srpske se nisu pojavili.
Safet Softić iz Komisije za odbranu i sigurnost BiH kaže: “Generalno mislim da je izlaz svih problem u razgovoru i mislim da su naše kolege trebale biti prisutne ovdje.”
NATO put BiH traje od 2004. godine, kada je Vijeće za provedbu mira pozvalo bh. vlasti da pronađu rješenje. Godinu poslije je OHR donio zakone o prenosu državne imovine, dok je 2012. sklopljen i Banjalučki sporazum o uknjižavanju vojne imovine na Ministarstvo odbrane BiH.
Godinu poslije pokrenuta je inicijativa da se donese zakon o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, ali nacrt zakon nikada nije prošao.
Od svih država bivše Jugoslavije BiH i Makedonija najviše kaskaju na NATO putu. U julu ove godine se u Varšavi održava NATO samit a BiH ima dovoljno vremena kako bi dovoljno uradila i zadovoljila uslove i zahtjeve NATO saveza.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.