Nakon 13 sjednica članovi Interresorne radne grupe danas su potvrdili kako su dogovorene tek tehničke izmjene Izbornog zakona. Rješenja i dalje nema za grad Mostar, niti za implementaciju presude u predmetu Sejdić i Finci, ali ako je vjerovati posljednoj izjavi lidera SDA Bakira Izetbegovića određenih pomaka ima u tzv. hrvatskom pitanju.
Lider SDA smatra kako bi rješnje za izbor članova Predjedništva BiH trebalo tražiti u tzv. Fileovom modelu ili kako je naglasio:
“Mi smo na tzv. Fileovom modelu rješavanje presude Sejdić–Finci, iznašli model koji nema dvije izborne jedinice, već jednu izbornu jedinicu u FBiH, ali definitivno povećava, skoro garantuje, šanse Hrvatima da mogu da izaberu svog člana Predsjedništva BiH”, ističe Izetbegović.
Prema ranijem modelu kojeg je predlagala i međunarodna zajednica, Federcija BiH bi trebala ostati jedna izborna jedinica gdje bi prvi izabrani kandidat za člana Predsjedništva BiH bio prvi izabrani na listi, dok bi drugi bio određen i strukturom glasača koji su podržali prvog izabranog kandidata. Umjesto različitih kantona prijedlog o kojem se sada pregovora je teritorijalno zaokruživanje općina iz koje bi se birali kandidati.
“Da se grupiraju općine-jedna grupa sa većinom Bošnjaka, druga sa većinom Hrvata i treća gdje niko nije većina nego bi te općine išle u obje grupe. I te grupe općina bi osigurale da na izbor jednog člana Predsjdništva utiču Bošnjaci, na izbor drugog Hrvati. To su rješenja koja su još uvijek sirova, na tome se mora raditi ali ovo je osnova”, dodao je Halid Genjac.
Dok ovo rješenje, od opozicionih stranaka ocjenjenjeno uvođenjem trećeg entiteta, ima generalnu podršku obje stranke, u slučaju Mostara modeli su i dalje suprotni.
U SDA Mostar vide kroz dva nivoa, gradski sa podjedinicama ne manje od dvije, sa općinskim vijećima iz kojih bi se birali vijećnici, a u kojima bi bio skocentrisan razvoj, raspolaganje imovinom, prostorni planovi, dok bi gradsko vijeće i gradska uprava bili odgovorni za zajedničke funkcije koje povezuju grad.
U HDZ su s druge strane nude tri izborne jedinice čije bi granice bila tri gradska područja iz kojih bi se birali vijećnici za Grad Mostar te posebnu gradsku listu. Izbori bi bili provedeni po principu jedanake vrijednosti glasa što bi moglo značiti dominaciju Hrvata, smatraju u SDA
“Prijedlozi koji dolaze od SDA su na neki način podjela grada na dvije općine. Nastoji se nekako uvjeriti da to nije tako, ali to kroz ove prijedloge koje sam do sada mogla vidjeti i propratiti kroz razgovore, ne vidim da se radi o jedinstvenom Gradu nego upravo podjeli grada na dvije općine”, tvrdi Borjana Krišto.
“Ponudili smo prijedlog da je Grad Mostar jedinstven, da je administracija jedinstvena, da ima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika i da imaju odgovarajuće jedinice lokalne samouprave putem kojih bi se osiguralo isključenje majorizacije ili dominacije bilo koga u Mostaru”, dodala je Krišto.
Oba ova pitanja ostavljena su političkim strankama. Ukoliko do dogovora o Mostaru ne dođe rasprava će se vratiti u Interresornu grupu, odnosno Parlament BiH.
No rokovi se bliže, to je kraj aprila, a kako je danas saopšteno nakon 13 sjednica Interresorna radna grupa uspjela je dogovoriti tek da se cenzus tzv. ličnih glasova na otvorenim listama za lokalni nivo poveća na 15 posto, a za nivo kantona, eniteta i BiH na 30 posto. Otvoreno je pitanje rodne ravnopravnosti na kandidatskim listama, ali konačni dogovor nije postignut.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.