Nezakonitosti u poslovanju bivše uprave UKCS -a?

Vijesti 14. apr 201618:33 > 20:11
N1

Federalna uprava za inspekcijske poslove uputila je Tužiteljstvu izvješće o radu UKSC-a i to zbog indicija o počinjenju kaznenog djela. U ovom izvješću navedene su nezakonitosti u prometu lijekova, medicinskih sredstava, odnosno nelogičnosti u odnosu na stanje u poslovnoj knjigama. Izvješće se odnosi na vrijeme kada su na čelu ove instituci

Jedan od dugogodišnjih dobavljača za Klinički centar u Sarajevu je kompanija Diamedic koja se bavi prodajom i distribucijom laboratorijske opreme. Direktor Dubravko Barbarić tvrdi kako je značajan broj tendara ova firma dobila zahvaljući prije svega Uredu za razmatranje žalbi, a ne poznanstvu sa bivšim direktorom Rusmirom Mesihovićem.

Štaviše, obim poslovanja s UKSC Sarajevo je prošle godine značajno smanjen, jer kako tvrdi nisu željeli plaćati nezakonito poslovanje

“Mi smo redovito ukazivali na neke probleme, pisali smo i pisma zbog toga što smo reagirali na situaciju u kojima se nakon odluka u Uredu za žalbe ponovno vezano za neke postupke, nezakonitoti, ponovo isti postupci ponavljaju. Cijelo vrijeme se išlo kroz nezakonitosti s pokušajem da se eliminira firma koja nije bila spremna ulaziti u nezakonite radnje sa pojedncima na menadžerskim pozicijma, to je u ovom slučaju bila naša firma. To je dijelom nas i koštalo, naš promet je padao, ali nas nisu uspjeli skroz izbaciti jer ponavljam u tome ih je spriječio Zakon”.

Je li govorimo o reketu?

“Pa govorimo i o takvim stvarima, iako one nisu nikada eksplicitno kazane iako se pretpostavljalo da smo mi treebali ući u takve aranžamne, a nismo”.

Da li su se novci tražili od gdina Mesihovića?

“Ne direktno, ali događaji koji su uslijedili mogli bi biti indikativni da je išlo u tom smjeru. Mi smo kao firma išli tim putem da smo pokušali dokazati da su neke tenderske procedure provođene mimo Zakona o javnim nabavkama”. 

O povlaštenim dobavljačima, Barbarić nije želio govoriti uz opasku kako su za za kriminal koji se događao odgovorni prije svega bivši menadžment i uprava koji su omogućili nezakonito bogaćenje pojednih komapanija. 

Takođe je demantirao je bilo kakvu vezu sa natpis na ulazu u koševski kompleks koji je plaćen oko 68 hiljada maraka.

“Ovakve konstrukcije služe da se skrene pažnja s nezakonitih radnji koje su vršene u Kliničkom centru i s kojim naša firma nema nikakve veze”, kazao je Barabrić.

Mi smo kontaktirali i Rusmira Mesihovića, no zbog zdravstvenih problema nije mogao stati pred kameru. U telefonskoj poruci kazao je i kako je bilo kakav komenatar suvišan u kontekstu navoda o reketiranju. U međuvrenenu izvještaj Federalne uprave za inspekcije proslijeđen je kantonalnom Tuzilaštvu.

Informacija koja je ranije potvrdena kaže da je akumulirani gubitak UKSC-a na kraju godine blizu 100 miliona maraka, dok je više od milion gubitak Kliničkog centra u Sarajevu, procijenjen na osnovu deset predmeta što ih je kontrolirala inspekcija a odnose se na poslovanje u 2015. godini.

Navode o reketiranju u federalnoj inspekciji nisu željeli komentrati, uz opasku kako je sada na Kantonalnom tužilaštvu da sve istraži.

Zanimljivo je kako presjek finansijskog poslovanja Kliničkog centra za 2015 godinu još uvijek nije završen, iako je zakonski rok za to davno probijen. Naime kompletan informatički sistem baziran na tzv SAP- softveru, bio je van funkcije navodno mjesecima, prije nego što je popravljen, zbog čega revizorska kuća Deloitte nije mogla napraviti izvještaj o radu i poslovanju najveće zdravstvene ustanove u BiH, sto su nam potvrdili I u Kliničkom centru.

Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo ranije je pokrenulo istragu oko javnih nabavki u periodu od početka 2005. do kraja 2012. godine, kada je na čelu UKCS-a bio Faris Gavrankapetanović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.