Nakon tragedije u Novom Sadu kada je ispod nadstrešnice Željezničke stanice stradalo 14 osoba u javnosti se sve češće čuje pitanje: jesmo li svi na Balkanu zbog nestručnosti i korupcije - pod nadstrešnicom? Akademik i arhitekta Amir Vuk Zec komentarisao je za N1 ovu temu.
Slučaj rušenja nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 14 osoba, posljednih dana analiziraju mnogi. Je li iznenađenje da se srušilo samo od sebe nešto što je bilo stabilno decenijama?
Ovo je opomena za sviju nas. Način na koji reaguje vlast kazuje da nije sve čisto. Ovo govori i koliko je ovaj naš posao odgovoran, koliko su neophodne procedure i kako je važno imati revizije. Prebrzo je sve odneseno nakon nesreće, očigledno se u otpadu krije tajna naknadno opterećene konstrukcije. Dešavalo se i kod nas kad je prije Olimpijade, na ulasku u Sarajevu, pao put na Bentbaši i tad se pojavila šala: Kad je sudija saznao sve te relevantne činjenice pitao je odgovorne – cement kaže ja sam čist, isto kaže i riječni šljunak, a armatura kaže – ja nisam ni bila. Vidite šta se desi kad se preskoče procedure. Čitava odgovornost današnjeg društva svedena je na pojedinca. Zato moj statičar ide i nedjeljom da provjeri armaturu, ne da da se betonira. Nemamo mi relevantne revizorske kuće. Ima i u Sarajevu objekata koji rade, a nemaju upotrebnu dozvolu.
Ko je najodgovorniji u tom lancu: projektant, izvođač radova, nadzorni organ, Komisija za tehnički prijem objekta, Ministarstvo građevinarstva…?
Uvijek je to od glave. Uvijek je do onoga ko naručuje, koliko je on spreman da da povjerenje, od glave koja hoće da se nešto prebrzo uradi.
Neki kažu kako je ovo rješenje bilo smjelo i da je prkosilo zakonima fizike. Ostaje pitanje kako se nije srušilo ranije, pod pritiskom padavina, vjetrova, zemljotresa i slično, nego baš sada?
Sigurno je da je poremećeno rekonstrukcijom. Kaže se da lijepo počinje gdje je posljednji napor statičara.
Ovih dana dijeli se stara snimka beogradskog arhitekta Dragoljuba Bakića koji je komentirao građevinske projekte u Beogradu. “Pa šta ako je divlja gradnja, pa šta ako je korupcija, pa šta ako je protivzakonito?” Hoće li to “pa šta” skupo da nas košta?
Već nas košta, već taj nemar vidim po Jahorini, Brusu, Trebeviću… Prošle zime je poplavio Zlatibor, to je prvi put da sam čuo da je poplavio vrh planine.
Je li građevniski lobi i želja za što većim profitom struku poprilično gurnula u stranu?
Lobi postoji, mi smo izgubili građevinsku operativu. Dosta su agresivni investitori. U Srbij je to očiglednije jer se vidi da je društvo jednog lica. Dobro je što imamo kod nas tu podijeljenost jer možemo jedni druge preusmjeriti.
Već gotovo mjesec dana ozbiljno se upozorava na problem klizišta na Trebeviću. Šta se konkretno može preduzeti u ovom trenutku da se spriječe veće posljedice?
Desilo se to već ‘87. kad je bila poplavljeno u Sarajevu. Čitava ona strana (gdje je Trebević) podložna je klizištu, moja nana je išla saditi stabla.
Časni ljudi ne daju da se pravi, ali je uvijek stvar kod koga je kandžija. Današnji političari samo brinu o sljedećim izborima, a mi nemamo državnika koji misle o sljedećim generacijama.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!