Izet Bajrambašić, predsjednik Pomorskog društva BiH, kazao je za N1 kako će "veliko slavlje u vezi spajanja Pelješkog mosta značiti veliku sramotu za Hrvatsku jer je prisvojila teritoriju BiH". O ovome, ističe, Evropska unije nije znala. Da jeste, smatra, ne bi nikada odobrila izgradnju mosta na ovaj način.
“Jako puno je zastupljena teza da Hrvatska nakon 303 godine spaja svoju teritoriju i to daje potrebu za analizom zašto je to tako. Mi u pomorskom društvu znamo što je to jer postoji puno toga ružnog što hrvatslka prema BiH upravo na moru. Sami most je ipak projekat EU.A 303 godine nema veze sa spajanjem, uvijek je bila spojena i za vrijeme Jugoslavije, nikada nije bilo problema za povezivanja sjevera i juga. Ali razlog prisvajanja teritorije BiH od Hrvatske još 1994. godine kada su donijeli pomorski zakonik kojim su proglasili svoj suverenitet na pomorskoj teritoriji BiH od 14,5 kvadratnih kilometara i obale kopna 24,4 dužnih kilometara. Oni su taj zakon prepisali od 1965. godine iz SFRJ i time prisvojila sva prava Jugoslavije isključujući BiH s mora”, rekao je Bajrambašić.
Bajrambašić: Skrivaju činjenicu da nisu promijenili zakon kojim svojataju bh. teritoriju
Ističe kako će “veliko slavlje u vezi spajanja Pelješkog mosta značiti veliku sramotu” te da time skriva ovu činjenicu da nisu promijenili zakon i da je “prisvojila teritoriju BiH”. Smatra i da “EU ne bi odobrila ovo da su znali za ovaj zakon prije”.
“Hrvatska je objavila svoj pomorski zakon u biltenu UN-a 2000. godine i obavijestila cijeli sviejt da BiH nema na moru već samo Hrvatska. To nije dobro”, naglasio je.
Očekuje da će se nakon izgradnje mosta razgovarati o tome da i BiH ima prava na more, kao što je imala u vrijeme Jugoslavije. Na pitanje da li se zakasnilo s reakcijama, kazao je kako su političari pristali na izgradnju mosta i kazali da se može izraditi bez da ugrožava BiH.
“Naše pravo na more je ugroženo jer izgradnjom mosta Hrvatska sada ima puni suverenitet u zraku, moru i podzemlju kod mosta. Sada se sukobljava pravo Hrvatske i našeg slobodnog pristupa otvorenom moru”, rekao je Bajrambašić.
Luka kod Kleka
Naglasio je kako se ovdje ne govori o ulasku brodova u Neumski zaljev već kod Kleka gdje je dubina mora 22 metra. Tu dubinu, ističe, nemaju ni Zadar, ni Split, ni Ploče i pogodno je mjesto za luku. Uradili su i projekat za željezničku prugu od Čapljine do Neuma u slučaju izgradnje luke.
Kazao je da je bilo opstrukcija iznutra, odnosno iz BiH za zaštitu interesa BiH u slučaju “Pelješki most”.
“Hrvatska je jednostrano postavila ravne crte, a morali su konsultovati BiH. Prekršili su tri konvencije. U svakoj arbitraži sud bi to ponišitio. A BiH se nikada nije izjasnila po projektu po kojem se gradio most”, rekao je Bajrambašić.
“Političari su to odobrili”
Naveo je da je trebalo potpisati i sporazum kojim će se BiH omogućiti slobodan pristup otvorenom moru.
“BiH ovo ne treba doživjeti kao poraz. Most se završava. Političari su to odobrili“, zaključio je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare