Predstojeća zima mogla bi biti posebno teška za stanovnike Banjaluke koji svoje domove griju koristeći usluge Ekotoplane. Predsravnici Gradske uprave jutros su se sastali sa predstavnicima Ekotoplane kako bi razmotrili rješenje prilaznog puta za kotlovnicu ovog preduzeća.
Naime, preduzeće Elektrokrajina, kroz čiji su krug do sada prilazili kamioni sa drvnom sječkom do kotlovnice, blokiralo je prilaz za Ekotoplanu, pa je ova firma sada bez pristupnog puta.
“Najavljena blokada grijanja iz novembra 2020. godine od strane SNSD i predsjednjka te stranke Milorada Dodika, danas je u punom kapacitetu ostvarena”, rekao je Bojan Kresojević gradski menadžer Banjaluke ističući da je prvi pokazatelj blokade grijanja za Banjalučane odbijanje rekonstrukcije toplovodne mreže od strane skupštinske većine.
Drugi način blokade grijanja za Banjalučane je, kaže Kresojević, blokada pristupa sječke Ekotoplanama, što čini preduzeće Elektrokrajina.
“Put blokira Elektrokrajina, sa kojom Ekotoplane imahu potpisan sporazum da kamioni mogu da prolaze kroz prostor Elejtrokrajine. U kotlovima danas nema nimalo sječke“, rekao je Kresojević istučiću da sezona grijanja, kada bi počinjala sutra, u Banjaluci ne bi ni počela te da to znači da grijanje ne bi imala ni Elektrokrajina, ali ni zgrada Vlade Republike Srpske.
“Treći način opstrukcije speovode Šume Republike Srpske koje su do ovog momenta isporučile samo 35% dogovorenih količina sječke Ekotoplani”, rekao je Kresojević istučići da Šume Republike Srpske nedovoljnu isporuku pravdaju nedovoljnim brojem radnika.
Iako su pozvani na sastanak, predstavnici Elektrokrajine nisu mu prisustvivali, a gradaki menadžer je rekao sa će iz Gradske uprave biti upićen novi zahtjev, iako smatra da ne postoji dovoljno vremena za tako formalno sazivanje sastanaka. Zašto se o ovom probemu govori tek sada, iako su i učesnici današnje konferencije za medije istakli da se za njega zna od kraja grijne sezone, Kresojević odgovara sa: “Sada je trenutak kad više ne možemo čekati”.
Dragana Kljajić član Upravnog odbora Ekotoplana kao predstavnik gradskog kapitala takođe je apelovala na rješenje ovog problema ističući kako je poseban problem u isporuci drvne sječke primjećen od strane Šumskog gazdinstva Banjaluka, te kako su čak vraćali uplaćene avanse zbog nemogućnlsti isporuke energenta.
Kako je moguće da je preduzeće, koje radi od 2018. godine, dobilo neophodne dozvole za rad, iako nema pristupni put pitanje je na koje iz Gradske uprave sliježu ramenima, navodeći kako ipak nije primjer o nečemu neuobičajenom, s obzirom na to da Ekotoplane imaju sklopljen ugovor sa Elektrokrajinom o pravu služnosti puta.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad