Bh. proizvođači mlijeka suočeni s nizom poteškoćama - da li će i izvoz u Srbiju biti jedna od njih?
U proteklom periodu Srbija se suočavala sa ozbiljnim viškovima mlijeka uslijed pojačanog uvoza. Potezi tamošnjeg ministarstva poljoprivrede mogli bi dovesti do istog scenarija u Bosni i Hercegovini. Da li je izvoz bh. mlijeka u susjednu državu zaustavljen?
Nejasnoće oko izvoza mlijeka iz Bosne i Hercegovine u Srbiju i dalje nisu razjašnjene. Informacije su oprečne, a izostaje zvaničan stav nadležnih institucija. Iz Ministarstva vanjske trgovine BiH – tišina. Resorni federalni ministar Kemal Hrnjić za N1 kaže da nisu dobili zvanično saopćenje ni od izvoznika mlijeka o eventualnim problemima, niti iz resornog ministarstva u Srbiji o formalnoj obustavi uvoza. Ako i postoji problem, poručuje Hrnjić, radi se o vancarinskim barijerama. S druge strane, iz Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH tvrde da kamioni s mlijekom već danima ne prelaze granicu. Za razliku od njih, proizvođači iz Republike Srpske kažu da takvih problema – nemaju.
"Proizvođači ne osjete posljedice priče koja je izašla u javni prostor. Treba sačekati nadležne državne institucije i naše i susjedne države koja je navodno uvela te mjere, mada nema zvanične informacije, ne treba dizati paniku po ovom pitanju. Mislim da će nadležni organi iznaći načina da ova stvar ako je problem da se prevaziđe", stava je Emir Džafić, poljoprivredni proizvođač.
Radi se o izvozu milion i po litara mjesečno. Ukoliko ova zabrana bude definitivna to bi uticalo i na otkupnu cijenu, a tada bi bila upitna i sudbina proizvođača mlijeka.
Od početka godine proizvođači mlijeka u Srbiji izražavaju nezadovoljstvo i bunt zbog, kako navode, prekomjernog i nekontrolisanog uvoza, što je rezultiralo padom otkupnih cijena i obustavom otkupa od brojnih mljekara. Srbijanski ministar Dragan Glamočić u nekoliko navrata saopćio je da je u cilju zaštite domaće proizvodnje ministarstvo poljoprivrede obustavilo izdavanje novih dozvola za uvoz mlijeka i sira, a da su prethodno izdate dozvole povučene. Zbog ovih jasnih obavijesti začuđujuća je konfuzna situacija u BiH.
"U danu kad je izabran novi ministar, stari je pustio dozvole svima, čime je došlo do nekontrolisanog uvoza i viška mleka. Kada je odlazio, Nedimović je pustio uvoz, isto je bilo i sa Tanasković, a nedavno je i Martinović uradio isto kada je biran Glamočić. Zbog toga neko mora da odgovara. Kada se to jednom desi, drugi se neće tako ponašati", rekao je Slobodan Brkić, Udruženje "Naše mleko"
Bosanskohercegovačkim proizvođačima mlijeka ova vrsta neizvjesnosti najmanje treba. Suočeni su već sa nizom otežavajućih okolnosti - rastućim cijenama repromaterijala, vremenskim neprilikama, kašnjenjem poticaja, a otkupna cijena mlijeka i dalje je nepromijenjena.
"Već ima problema oko isplate, kasni nam prvi kvartal, četvrti kvartal. Nisu nam još u vezi podrške mehanizaciji riješili... govorim o Federalnom nivou. Mi smo stvarno vrijedni ljudi, treba ovo sve izdržati. Da se sve stigne, onda vremenske prilike neprilike, sve nas udara", kaže Salem Dedić, proizvođač mlijeka.
Udar bi mogao biti mnogo veći ukoliko se izvoz obustavi. Tada bi se u BiH pojavili ogromni viškovi mlijeka, a sve bi snizilo i otkupnu cijenu. Nakon zamaha u proizvodnji mlijeka u BiH i povećanja broja grla stoke za čak 16%, sada je moguć opasan scenario po cijeli mljekarski sektor.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare