Po pitanju Statusnog sporazuma sa Frontexom glasnogovornik Delegacije Evropske unije i Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini Ferdinand Koeniga dostavio je odgovor za N1. Na početku ističe da, upravljanje migracijama spada među zajedničke prioritete EU i Bosne i Hercegovine. Od Bosne i Hercegovine se, kao zemlje kandidata za članstvo u EU, očekuje da svoje zakonodavstvo i politike u oblasti upravljanja migracijama uskladi sa EU.
Potpisivanje Sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine o operativnim aktivnostima koje provodi Frontex (Statusni sporazum s Frontexom), dodaju, omogućit će Evropskoj agenciji za graničnu i obalsku stražu (Frontex) pružanje značajno veće podrške nadležnim organima u BiH te donijeti niz koristi za sigurnost BiH i njenih građana, ali i kolektivnu sigurnost u Evropi, posebno u svjetlu kontinuiranog migracijskog pritiska na Zapadnom Balkanu.
“Stupanje na snagu Statusnog sporazuma će omogućiti BiH da zatraži raspoređivanje stalnih snaga Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu sa izvršnim ovlaštenjima i pod komandom i kontrolom nadležnih organa u BiH, a radi vršenja zadataka upravljanja granicom. Takođe će biti moguće angažovati sredstva potrebna za zajedničke operacije, kao što su vozila, čitači dokumenata ili druga relevantna oprema”, navode iz Delegacije Evropske unije.
Ističu i da je ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine nedavno obavijestio Evropsku komisiju da su pregovarački timovi uspješno finalizirali tekst Statusnog sporazuma. U predstojećem periodu, i EU i BiH će morati ovlastiti potpisnike Sporazuma u skladu sa vlastitim procedurama.
“Potpisivanje Statusnog sporazuma će predstavljati iskorak na evropskom putu BiH, kao i u prekograničnoj saradnji u oblastima pravosuđa i unutrašnjih poslova. Bosna i Hercegovina je uspostavila punu saradnju sa Agencijom EU za saradnju policijskih tijela (Europol) u junu 2023. godine, te potpisala sporazum s Evropskom komisijom dana 28. oktobra 2024. godine o saradnji sa Agencijom EU za saradnju u krivičnopravnim stvarima (Eurojust), a čija se ratifikacija uskoro očekuje. Ministarstvo sigurnosti BiH i Frontex postupaju u skladu sa radnim aranžmanom iz marta 2009. godine”, kazali su iz Delegacije Evropske unije.
O Strategiji upravljanja migracijama Bosne i Hercegovine, navode da naša država ima važeću Strategiju o migracijama i azilu sa pratećim Akcionim planom. Usvajanje Strategije i Akcionog plana predstavljalo je važan korak u jačanju kapaciteta Bosne i Hercegovine za upravljanje migracijama na adekvatan i human način. Ipak, implementaciju Strategije i Akcionog plana remeti izostanak adekvatnih finansijskih sredstava.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!