Bivši konzul Bosne i Hercegovine u Frankfurtu, magistar međunarodnih odnosa Lučiano Kaluža za N1 je govorio o posljednjim dešavanjima na Bliskom istoku, napadu na bolnicu u Gazi.
“U svim tim svjetskim geopolitičkim prekompozicijama, na kraju strada mali čovjek najviše, nastradaju djeca, to smo vidjeli i sinoć. Imali smo to od početka ovoga sukoba, imali smo sukob u Ukrajini, sad Paletina, Hamas, milion svjetskih sukoba gdje se žtvama i ljudima ne daje značaj. Mi smo to svi prošli u BIH, traume su prisustne i dan danas, u porodicama, kod očeva, braće, majki, potpuno razrušene porodice trideset godina nakon rata, mi proživljavamo te ratne strahote… Tako će biti i tamo”, kazao je Kaluža i dodao:
“Brine me i to što mi se čini da postoji namjera da se taj sukob proširi, to treba da bude strah i nas u Evropi. Proširenje tog sukoba imaće velike posljedice i u Evropi, koje ćemo i mi da osjetimo…”.
Dodaje da su ljudski životi nemjerljivi.
“Ljudski životi su nemjerljivi, tragedija koja se događa na tom dijelu… Volio bih da bilo koji mirovni plan bude prihvaćen, imali smo juče prijedlog Rusije u Savjetu bezbjednosti UN-a, da se usvoji mirovni plan, on je u startu odbijen. U kontekstu devedesetih godina, ni tada nije bio cilj da se nekako utiče da rat u BIH stane, već se radilo na njegovoj eskalaciji. Imam osjećaj da se to ponavlja u tom dijelu svijeta”.
Ističe da su civili žrtva geopolitike, a sumnja i kako je eskalacija nastala:
“Ovo je gubljenje određenih političkih teritorija. Velike zemlje kao Velika Britanija, SAD evidentno da nemaju taj uticaj. Ne zaboravite da je Kina sa svojom diplomatijom postala sve uticajnija u tom dijelu, ruska diplomatija radi na približavanju, na početku su govorili mnogi da postoji potpis Irana i Rusije u ovome svemu, da je vrlo čitak, sada kako vrijeme prolazi govore da to nije tako. Ja sam govorio od starta da ruski i iranski potpis nemaju neku značajnu ulogu, sigurno nije presudan u ovome što se desilo. Mislim da se Hamas godinama pripremao. Došlo je do približvanja Saudijske Arabije i Izraela, do mogućeg međusobnog priznavanja, da je došlo do toga Hamas bi postao jedan višak, teret koji bi otpao, ja to posmatram u tom kontekstu, jer te vođe Hamasa ne žive život prosječnog građanina u Palestini”, kaže Kaluža.
Inače, prije oko tri nedjelje, izraelski premijer Benjamin Netanjahu sa američkim predsjednikom Joeom Bidenom izrazio je zadovoljstvo što je “istorijski mir između Izraela i Saudijske Arabije” po svemu sudeći na vidiku. Predvidio je da bi taj diplomatski napredak mogao da vodi trajnom miru između Izraelaca i Palestinaca.
Biden je bio podjednako optimističan i rekao Netanjahuu tokom sastanka u New Yorku:
“Da smo pre deset godina pričali o normalizaciji odnosa sa Saudijskom Arabijom, verovatno bi se neko od nas pitao da li je ovaj drugi pijan”, prenio je Glas Amerike.
Ipak, izbijanje rata između Izraela i Palestine posle napada Hamasa, prijeti da odloži ili potpuno poremeti dugogodišnje diplomatske napore Sjedinjenih Država, da se, zemlju po zemlju, poboljšaju odnosi Izraela i njegovih arapskih susjeda piše VOA.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!