Ministar sigurnosti BiH, Nenad Nešić obratio se javnosti navodeći da ga je iznenadila odluka njegovih kolega iz Vijeća ministara BiH iz reda bošnjačkog naroda da odbiju, kako on navodi, jedan krupan i veliki korak na putu BiH ka EU, misleći na nacrt Sporazuma između BiH i Evropske unije o operativnim aktivnostima koje provodi Agencija za Evropsku graničnu i obalsku stražu (Frontex) u Bosni i Hercegovini, a čiji je predlagač Ministarstvo sigurnosti BiH.
Prijedlog nije usvojen na jučerašnjoj telefonskoj sjednici Vijeća ministara BiH, a razlog je, kako su i ranije naveli pojedini državni ministri to što trenutni prijedlog predviđa obavezu dobijanja saglasnosti entiteta na čijem prostoru se sprovode aktivnosti iz operativnog plana.
Poznavatelje policijskog rada, nadležnosti, saradnje policijskih organa i zakona koji su krovni za rad policijskih agencija na državnom nivou, a koje bi ministar Nešić trebao predstavljati u svakom saopćenju, iznenadio je sadržaj Prijedloga za potpisivanje sporazuma sa FRONTEX-om.
U Prijedlogu se navodi da operativni plan i sve izmjene podliježu saglasnosti Agencije, Bosne i Hercegovine i država članica koje graniče sa BiH, a da saglasnost BiH podrazumijeva obavezu dobijanja saglasnosti entiteta na čijem prostoru se sprovode aktivnosti iz operativnog plana.
U skladu sa dva državna zakona o graničnoj kontroli i graničnoj policiji poduzimanje poslova granične kontrole je u nadležnosti Granične policije BiH. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske odavno su uključeni u nadzor graničnog pojasa, ali isključivo u koordinaciji Granične policije BiH i ta saradnja se pokazala vrlo korisnom za građane čitave BiH. Na isti način uključene su i drugi policijski organi, po potrebi i u koordinaciji s Graničnom policijom BiH.
Također, u skladu sa svojim nadležnostima pripadnici MUP-a RS nesmetano obavljaju sve zadaće iz oblasti javnog reda i mira ili saobraćaja u graničnom pojasu, ali nadzor granice i granična kontrola su isključivo državno pitanje, a sadašnjim nacrtom sačinjenim u Ministarstvu sigurnosti BiH to se dovodi pod znak pitanja.
Dosadašnja praksa je pokazala da entitetski MUP-ovi moraju i trebaju imati informacije o strancima koji borave na području entiteta, ali da entitetski MUP daje saglasnost za operativne akcije u vezi sa nadzorom ili graničnim provjerama bi bila priča bez presedana, smatraju stručnjaci s kojima smo razgovarali.
Odbijanje trenutnog prijedloga ne predstavlja odbijanje podrške FRONTEX-a, jer saradnja države Bosne i Hercegovine sa FRONTEX-om traje godinama uspješno i prije mandata aktuelnog ministra.
Ministri koji nisu glasali za nacrt još nisu odgovorili na upit N1 da li postoji novi prijedlog nacrta i šta sadrži, a iz kabineta ministra pravde BiH Davora Bunoze dobili smo odgovor da se jučer za nacrt glasalo telefonski, da je podržao nacrt i da mu nisu poznati razlozi glasanja pojedinih ministara “protiv”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!