Talijanka Clauida Zini je prije osam godina, kao studentica, došla u Bosnu i Hercegovinu i odlučila tu i ostati. Za BiH je čula tokom studija i njen diplomski rad je bio istraživanje o ulozi savremene umjetnosti u postkonfliktnoj BiH. Razlog zbog kojeg je ostala, ali i naučila jezik su, kaže, ljudi.
Osnovala je organizaciju KUM International koja se bavi ulogom umjetnosti kao procesuiranje traume u društvu.
“Ostala sam u BiH zbog ljudi koje sam upoznala. Sarajevo i BiH su mi promijenili život, dali su mi misiju i viziju”, kazala je Claudia za N1.
S muzičarom Harisom Abdagićem radi na projektu pod nazivom “Muzika u mom koferu”. Ovaj jedinstveni projekt koristi muziku kao jezik za povezivanje putnika iz različitih dijelova svijeta i lokalnih muzičara, gradeći mostove empatije i razumijevanja. U okviru projekta sarađuju s migrantima.
“I mi smo bili migranti i izbjeglice i mi kao društvo, prvi ja, lako zaboravaljamo. Hoću da se podsjećam na to. Clauida i moj bend sarađujemo već godinama na divnim projektima. Pošto se izražavamo kroz muziku, došli smo do ideje da malo zavirimo u kofere migranata s kojima sarađujemo. Potvrdili smo da su to muzička naslijeđa i to iz velikih zemalja”, kazao je Abdagić.
Sarađivali su sa desetak stanovnika kampa Ušivak kroz 10 muzičkih radionica.
“Prošli smo s njima kroz nekoliko ritmova i konsultovali se koje pjesme iz svojih zemalja predlažu. Odabrali smo numere koje su povezane s njihovim i našim sudbinama”, rekao je Abdagić.
Među njima je jedna bolivudska numera koju je otpjevao Pakistanac Nur, ali i brojne druge iz Afrike, Kube, Istoka, Balkana i jedna talijanska o njihovim migrantima s juga.
Claudia ističe kako se ovdje osjeća kao kod kuće iako nije uvijek lako, te da nema namjeru odlaziti sve dok ima ljudi.
Pogledajte video.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!