Crne prognoze stručnjaka: Zbog posebnog poreza EU moglo bi doći do masovnih otpuštanja i gašenja firmi u BiH

N1

Cijena brašna pada, cijena hljeba raste, najavljuje se poskupljenje struje u RS, penzioneri svaku marku pažljivo planiraju i štede na sve načine. Kreditno zaduženi nekoliko dana pred platu željno iščekuju onaj datum na koji obično "legne", jer od tog iznosa u velikoj mjeri zavisi i koliko uspravno ćemo ići kroz život. Taj iznos vrlo često nije dovoljno veliki da pokrije sve dane koje valja preživjeti, prehraniti porodicu, platiti račune. O tome koja poskupljenja nas čekaju u narednom periodu, ali i zašto bi moglo doći do otpuštanja radnika zbog novih EU posebnih poreza, u Novom danu govorili su Jovan Vasilić iz bijeljinskog Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” i Admir Čavalić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.

Na pitanje kako žive naši građani posebno oni treće dobi, Čavalić ukazuje da u tome ključnu ulogu igra dijaspora.

“Bez razumijevanja i podrške naše dijaspore jer mi spadamo među deset zemalja koje značajno ovise o dijaspori. Bez formalne, registrovane pomoći preko Centralne banke to su ovi transferi, teško bi bilo objasniti kako neko evo sa 570 KM ili 619 KM minimalne plate u FBiH može da dogura do kraja mjeseca”, objasnio je on.

Zvono ukazuje da iako se najavljuje poskupljenje struje u RS, neminovno da će do toga doći i u FBiH.

“Sve odluke koje su do sada donošene od strane Regulatorne agencije su bile ograničene sa krajem 2024. godine jer od prvog januara 2025. godine stupa agenda na snagu Evropske unije što znači da mi moramo otvoriti tržište električne energije odnosno doći će do slobodnog formiranja cijena. To je ono što zabrinjava sve ostale, ali to je već trebalo biti urađeno 2016 godine. Vidite koliko mi kasnimo i bile su najavljivane sankcije za BiH. Ne znam da li se u FBiH o tome priča, ali to je najvjerovatnije se odnosi na cijelu BiH”, rekao je on.

I Čavalić ističe da bi u FBiH moglo doći do poskupljenja struje.

“Vjerovatno ćemo naredne godine imati poskupljenja za fizička lica, a Elektroprivreda BiH još poslije u gubitku. To je problem”, naveo je on.

Čavalić kaže da će otvaranjem tržišta izvozna struja poskupiti i da EU uvodi posebni porez koji bi, kako kaže, mogao dovesti i do otpuštanja radnika.

“To je problem za izvoz naših proizvoda. To je problem za našu konkurentnost u kontekstu EU. 70 posto vanjskotrgovinske aktivnosti BiH se veže za EU. Da plastično to objasnimo. Imate neku fabriku koja proizvodi neke materijale ili neke druge inpute za EU privredu za Njemačku ona će morati na taj izvoz, na tu cijenu izvoza još 10 posto posebnog poreza koje će propisati EU zbog činjenice da je izvor električne energije za obavljanje te proizvodnje prljav, na bazi uglja što koriste naše termoelektrane. O tome se ne raspravlja, niti u parlamentu i nismo spremni. EU ne prati našu spremnost i idu ti rokovi. To vjerovatno znači da će vjerovatno dosta ljudi dobiti otkaze ili doći do stagnacija palta ili da ne govorimo o kompanijama koje će se morati ugasiti kao što se slično dešava na sjeverozapadu BiH zbog recesije u Njemačkoj”, objasnio je.

Također, Čavalić je govorio i o isplati jednokratne pomoći penzionerima u FBiH što možete čitati OVDJE.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!