Povodom obilježavanja 9. januara kao dana Republike Srpske kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine u nekoliko navrata proglasio neustavnim, u ovaj bh. entitet dolazi delegacija iz Srbije. Na aerodrom Banja Luka u Mahovljanima doputovao je premijer Srbije Miloš Vučević i nekoliko ministara iz Srbije, a očekuje se i treći avion u kojem će doputovati Ana Brnabić, predsjednica Narodne Skupštine Republike Srbije. Osim njih, na banjalučki aerodrom je danas doputovao i srpski patrijarh Porfirije.
Delegaciju Srbije i patrijarha Porfirija je dočekao premijer Republike Srpske Radovan Višković koji će sačekati i avion Ane Brnabić.
Svi oni će prisustvovati sutra svečanom defileu koji će se održati na Trgu Krajine u Banjoj Luci s početkom u 17:00 sati, a ovoj centralnoj manifestaciji proslave neustavnog dana RS neće prisustvovati Milorad Dodik, predsjednik RS koji se oporavlja nakon operacije koju je imao krajem prošle godine u Beogradu.
Dodik neće biti na proslavi neustavnog dana RS, delegacija iz Srbije dolazi
Osim svečanog defilea sutra će se održati koncerti, predstave i druge aktivnosti, a već danas je počelo obilježavanje neustavnog datuma polaganjem vijenaca na spomenik palim borcima, dok je svečana akademija planirana u 16:00 sati.
Dva sata poslije je svečani prijem u Adiminstrativnom centru Vlade. Centralna manifestacija obilježavanja je sutra, 9. januara.
Niko nije procesuiran zbog obilježavanja neustavnog dana RS
Danas su nakon polaganja vijenaca u izjavama za medije predstavnici iz RS dali i izjave pa je tako članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila da je “RS često zatrpana mržnjom i da je sloboda teško plaćena”, dok je predsjedavajući NSRS Nenad Stevandić poručio “da žele biti dostojni onih koji su stvarali RS”.
Premijer Radovan Višković je mišljenja “da oni nikoga ne vrijeđaju već da žele biti poštovani”.
Uprkos ovakvim izjavama i istupima prije i nakon obilježavanja 9. januara, a pogotovo i neustavnosti ovog datuma još nema nikakvih reakcija iz državnih pravosudnih institucija.
Tužilaštvo BiH nikada nikoga nije procesuiralo zbog toga, a godinama se ovaj datum slavi kao dan RS iako ga je Ustavni sud BiH u tri navrata proglasio neustavnim.
I Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) i potpredsjednik SDA uputio visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu prije nekoliko dana.
On je, naime, pozvao Schmidta da, u skladu sa svojim mandatom i ranijim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, poništi zaključak NSRS od 27. novembra o formiranju odbora za organizaciju proslave dana entiteta RS 9. januara.
Schmidt nije donio nikakve odluke u vezi s tim zahtjevom, ali važno je istaći, također, da su i ranije bile podnesene brojne prijave Tužilaštvu BiH, a jednu od njih je podnio upravo i Salkić.
Zašto je 9. januar proglašen neustavnim?
Podsjećanja radi, Ustavni sud BiH do sada je tri puta presudio da je proslava 9. januara kao Dana RS neustavna.
Do sada, niko nije krivično odgovarao za to krivično djelo.
Ustavni sud BiH je proglasio 9. januar neustavnim zato što Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.
Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i deklaracija i Ustav Srpske Republike BiH. Ustavni sud BiH je, 23 godine kasnije, u novembru 2015. donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a, neustavan.
Osim što se Ustavni sud u obrazloženju osvrnuo i na događaje iz 1992. godine, utvrdio je i da se tad obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan, pa se doživljava i kao vjerski praznik.
Ustavni sud BiH nije osporio pravo na dan Republike Srpske, ali je utvrdio da “Dan RS-a” ne može biti 9. januar.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!