Neurohirurg i bivši zaposlenik KCUS-a Kemal Dizdarević nazvao je ispravnom odluku Senata Univerziteta u Sarajevu da se direktorici KCUS-a i profesorici na Medicinskom fakultetu u Sarajevu Sebiji Izetbegović poništi akademko zvanje magistar, ali, kazao je za N1, da ga iznenađuje što Senat nije dao svoje mišljenje i zahtjev da joj se oduzme i zvanje doktor nauka.
Govoreći o akademskom napredovanju naveo je da postoji jasna procedura.
“Specijalizaciju potpisuje federalni ministar. Specijalizacije idu preko Ministarstva, također i subspecijalizacije. One su vezane za KCUS, federalno ministarstvo, za razliku od druge priče koja ja aktuelna, a koja se tiče akademskog napredovanja, a vezano je za Senat. Tu nema dileme, da je Senat postupio ispravno. Prema svim činjenicama, jasno je da ona nema argumente da bi bila magistar, odnosno nije završila postiplomski studij na valjan način”, rekao je Dizdarević.
Žalba Općinskom sudu
No, istaknuo je da ga u čitavoj priči začuđuju dva aspekta.
“Jedan je vezan za činjenicu da joj je Senat poništio zvanje magistra, a nije dao svoje mišljenje i zahtjev da joj se oduzme i zvanje doktor nauka. Po zakonu u to vrijeme, magistar je bio sadržan u zvanju doktora nauka. Doktor nauka nisi mogao postati ako nisi bio magistar i završio postdiplomski studij. A docent, vanredni i redovni profesor nisi mogao postati ako nisi završio doktorat na valjan način. Senat kada je poništio zvanje magistra, trebao je poništiti i zvanje doktora nauka i da joj uzme akademske titule, jer je to u ingerenciji Senata”, naglasio je sugovornik N1.
Drugi aspekt te njihove odluke, dodao je, vezan je za činjenicu da su žalbu usmjerili prema Općinskom sudu što otvara različite vrste dileme.
“Senat je institucija, on daje zvanje akademsko i on ga može uzet. S tim Općinski sud nema nikakve veze. Kod nas je sve moguće. Moguće da se Izetbegović žali Općinskom sudu i da on da mjeru privremenu i da stvari zabetonira. Što bi bilo iz moje perspektive, potpuno nezakonito i to bi bio način da sudska vlast interferira i ulazi u autonomiju Univerziteta i Senata”, kazao je Dizdarević.
Što se tiče specijalizacije, dodao je, to je potpuno odvojena priča koja se tiče klinike i odnosa sa pacijentom.
“Dobivanje specijalizacije je pod ingerencijom naučno-istraživačkog vijeća u KCUS-u, odnosno federalno ministarstvo odobrava i zaključuje specijalizaciju”, rekao je Dizdarević koji je radio 25 godina na KCUS-u.
Loše iskustvo sa nadređenom
Podsjetimo, Dizdarević je 2017. godine dobio otkaz na KCUS-u, a odluka mu je tada saopćena putem telefona. Nakon spora, Općinski sud u Sarajevu donio je rješenje koje bi Kemala Dizdarevića trebalo da vrati u KCUS, ali je dobio otkaz po drugi put. Sud je 2020. donio presudu da su Sebija Izetbegović i KCUS klevetali Dizdarevića.
Prokomentarisao je da mu je Izetbegović bila kratko nadređena.
“Iskustvo je jako loše. Nastupila je sa pozicije sile i neznanja”, kazao je on.
U ponedjeljak je Sebiji Izetbegović poništeno akademsko zvanje magistrice medicinskih nauka. Senat Univerziteta u Sarajevo održao je vanrednu sjednicu na kojoj je razmatrana diploma Izetbegović.
Izetbegović je nakon te sjednice poručila da će svoj indeks predati Tužilaštvu Kantona Sarajevo ponavljajući da su u njemu evidentirani svi položeni predmeti, ocjene i datumi polaganja kao i potpisi profesora za svaki položeni ispit.
To je jučer, prema saznanjima N1 i učinjeno te se očekuje konačan epilog ove sage.
Kontaktirali smo i Ljekarsku komoru KS sa upitom da li će određene procedure pokrenuti nakon informacije o poništavanju magisterija. Odgovorili su da je “Izetbegović njihov ugledni član, te pred organima Komore nije pokrenut nikakav postupak jer za to nema razloga”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare