
Aktuelnosti u zemlji u Danu uživo komentirao je Denis Džidić, urednik i izvršni direktor BIRN-a.
Pola godine od stravičnih poplava i tragedije. Detektor je prije dva mjeseca objavio da “Ministarstvo i kantonalna inspekcija već četiri mjeseca ne odgovaraju na zahtjev za informacijama i više poziva Detektora da dostave inspekcijska rješenja za kamenolom u Donjoj Jablanici, ispod kojeg je u oktobru prošle godine poginulo 19 ljudi”, čime krše Zakon o slobodi pristupa informacijama. Na pitanje da li se situacija promijenila, odgovara:
“Situacija je u određenoj mjeri drugačija, tekst je izazvao polemike i pritisak medija, vidjeli smo onda da je premijer FBiH izišao u javnost, govoreći da je bio na bolovanju itd., i onda smo dobili određene informacije, ali suštinski problem ostaje isti – nedoststak komunikacije, korodinacije, transparetnonsti, kako se troše sredstva i zašto tako dugo traju procedure. Vidimo nedostatak transparentnog postupanja u smislu pravosuđa, ali i u smislu trošenja sredstava alociranih za pomoć porodicama i poplavljenim područjima”.
Nije mu poznato da li su imenovani i osumnjičeni u ovom slučaju, odnosno u slučaju kamenoloma u Donjoj Jablanici i eventualne krivice u šteti nastaloj nakon poplava.
Slično je u Srednjebosanskom kantonu, gdje ne postoje konkretne informacije o eventualnim slučajevima pred kantonalnim tužilaštvom.
Sankcije Dodiku i Stevandiću
Komentirajući politička dešavanja, osvrnuo se na sankcije koje su predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću nametnule Njemačka i Austrija, a što podrazumijeva zabranu ulaska u ove zemlje i prelaska njihovih granica.
Pojašnjava da ove sankcije ne podrazumijevaju ozbiljne ekonomske posljedice, u smislu firmi i poslovanja, kao i ni kretanja članova njihovih porodica, ali da se radi o “ogromnom koraku naprijed”, budući da se godinama vršio pritisak na Europsku uniju i zemlje članice da izreknu sankcije.
Ovo je, smatra, historijski trenutak s nekoliko aspekata, a jedan od njih je da je Miloradu Dodiku teško opravdati ove sankcije gdje on govori da su sankcije od dalekih zemalja, da to nema veze s njegovim secesionizmom i koruptivnim djelovanje.
Kada su u pitanju Austrija i Njemačka, dodaje Džidić, to će biti jako teško iskomunicirati i već sada svjedočimo, kako je rekao “nemuštim pokušajima” da se opravda kako se radi o stranama iz Drugog svjetskog rata i slično.
“Još gori je potencijal gdje su predstavnice ove dvije zemlje rekle da je ovo nedopustivo, da je pređena crvena linija i da je ovo djelovanje u smislu zaustavljanja Milorada Dodika, što ostavlja otvorenu mogućnost da možemo govoriti o pooštravanju sankcija u budućnosti, to su jako značajne ekonomske zemlje u smislu izvoza, saradnje, i to bi imalo nezamisliv uticaj”, ističe Džidić.
Opširnije u videu gostovanja.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare