Dolazi li Von der Leyen u BiH sa mrkvom ili štapom?

Vijesti 28. sep 202119:04 > 19:07 0 komentara
N1

Visoki predstavnik Christian Schmidt naglašava da ni pod kojim okolnostima neće dozvoliti prekrajanje granica Bosne i Hercegovine, čiji je teritorijalni integritet zajamčen Općim okvirnim sporazumom za mir i međunarodnim pravom.

On još jednom potvrđuje neupitnu opredijeljenost Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira za očuvanje teritorijalnog integriteta i temeljne strukture države Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta. On podsjeća da, prema Daytonskom mirovnom sporazumu, entiteti imaju svoju ustavnu poziciju unutar države Bosne i Hercegovine, nemaju pravo na otcjepljenje od Bosne i Hercegovine i da oni postoje samo na osnovu Ustava BiH.

Reakcija je ovo OHR-a na posljednji istup Milorada Dodika o povratku na “izvorni” Dayton te popisu odluka visokih predstavnika.

“Ovih dana popisujemo sve ono što je urađeno od strane visokih predstavnika ili kroz naše sporazume i davanja saglasnosti. Mi ćemo povući naše saglasnosti na sporazume o vojsci i VSTS-u”, kazao je Dodik.

Dodik navodi kako RS ima ustavno pravo na svoju vojsku, no kolega iz Predsjedništva mu poručuje – to je oružana pobuna.

“Ne može se u Narodnoj skupštini Republike Srpske ništa povući jer sve te institucije formirane su nakon što je većina u Parlamentu BiH njihovo formiranje izglasala, uključujući i SNSD. Dakle, bez Parlamenta BiH, te odluke nema. Osim toga, to je krivično djelo pobune”, smatra Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Reakcije pak stižu i od hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.

“Mi smatramo da bi bilo kakve izjave koje bi vodile prema onome što smo u prošlosti nazivali, a o čemu sam već govorio i dok sam bio u EP , da bi one vodile nekom separatizmu, mislim da ne bi bilo korsne ni blagotvorne za bilo koji narod”, kazao je.

A ako zacrtano ne provedu u djelo, u narednih šest mjeseci proglasit ćemo neovisnost, najavio je Dodik. No, Veleposlanstvo SAD-ea je jasno – Niti Dejton, niti Ustav BiH na to nikome ne daju pravo.

“Odgovorno liderstvo zahtijeva sudjelovanje u vlasti i usvajanje ključnih ekonomskih reformi i reformi za transparentnost kako bi se poboljšao život građana, a ne retrogradne pozive koji nude samo gubitak bilo kakvih šansi u budućnosti”, kažu iz Američkog veleposlanstva u BiH.

Sličnog stava je i šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler.

“Nema diskusije o tim pitanjima. Mislim da je krajnje vrijeme da se ponovo vrati za sto i započne razgovore o temama koje su od suštinskog interesa. Mislim da od građana nitko nije zainteresiran za vještački izazvane blokade”, kazao je Sattler.

Neki pak smatraju da BiH u ovom trenutku jedino mogu pomoći sankcije.

“Ne samo Miloradu Dodiku, nego i njegova druga dva partnera. Tu se radi o financiranju građevinskih kompanija, IT sektora, farmacije, elektornske opreme. Tako da je to cijeli jedan režim ojim se financira Milorad Dodik, ali i druga dva režima. I sasvim sigurno, tu je važna koordinacija nove američke administracije sa Europskom unijom”, kazao je Zijad Bećirović, Institut IFIMES.

Da li visoka predstavnica Ursula von der Leyen dolazi u BiH sa mrkvom ili štapom, saznat ćemo za dva dana.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!