DPC: Jezik “hrvatske etnoteritorijalne agende u BiH” u zaključcima Vijeća EU

Vijesti 17. dec 202420:04 0 komentara
F.Z. / N1

Vijeće Europske unije danas je odobrilo zaključke o proširenju s osvrtom na ključne tačke napretka, ali i nedostatke u reformama u svim zemljama kandidatkinjama za članstvo, uključujući Bosnu i Hercegovinu, a zabrinutost u pogledu zaključaka koji se odnose na BiH izrazilo je Vijeće za politiku demokratizacije (DPC).

Think-tank organizacija sa sjedištem u Berlinu, koja pomno prati dešavanja na Zapadnom Balkanu i euro-atlantsku integraciju regije upozorava na zaključke u koje je, kako naglašavaju, “uključen jezik koji odražava hrvatsku etnoteritorijalnu agendu u Bosni i Hercegovini”. 

“Usaglašeni nacrt zaključaka u paragrafu 66 odnosi se na niz odluka Ustavnog suda BiH koje se ‘tek trebaju u potpunosti provesti’ – opskurna referenca na tzv. presudu Ljubić i dugoročni projekt HDZ-a BiH o zloupotrebi ove odluke (sama po sebi vrlo problematična) kako bi progurala svoje reformske ideje za izborni zakon BiH koji se odnosi na izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH – neizravno uvodeći de facto 3. hrvatski etnoteritorijalni entitet”, upozoravaju iz DPC-a.

Vijeće EU: Reformska dinamika u BiH usporena, bez odgađanja usvojiti Plan rasta

Paragraf 67, nastavljaju, trebao je pozvati političke aktere u BiH “da poštuju principe jednakosti i nediskriminacije svih građana” sada glasi “svi građani koji pripadaju svim konstitutivnim narodima i ostalima”.

Paragraf 67:

“Vijeće poziva sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se suzdrže od provokativne i podjeljive retorike i postupaka, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje, da poštuju načela jednakosti i nediskriminacije svih građana koji pripadaju konstitutivnim narodima i ostalima te da prekinu s veličanjem osuđenih ratnih zločinaca i aktivno promovišu pomirenje”.

“Time su postavljena ograničenja tim univerzalnim načelima, utemeljenim na Dejtonskom ustavnom sistemu konstitutivnih naroda – upravo onom sistemu koji je u brojnim presudama Europskog suda za ljudska prava identificiran kao srž kršenja načela jednakosti i nediskriminacije”, navodi se u komentaru DPC-a na zaključke Vijeća EU.

Smatraju da je liberalna većina zemalja članica EU bila ta “koja se – još jednom – predala zloupotrebi prava veta od strane hrvatske vlade, ovaj put uz podršku mađarskog držača pera, za njenu neliberalnu agendu”.

“Još jednom su prijestolnice EU dokazale da se njihova deklaracija o proširenju nakon februara 2022. kao novom geopolitičkom prioritetu u odbrani europskih vrijednosti od ruskog agresora brzo pretvorila u praznu vježbu oslobođenu vrijednosti, te da su prijetnje opstanku Unije kao liberalno-demokratskoj političkoj zajednici prije svega proizašle ne samo izvana ili njezine neliberalne manjine, već iz nedostatka vizije, fokusa i političke odlučnosti svoje liberalne većine”, zaključak je DPC-a.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!