Trećina srbijanske privrede je u sivoj zoni, tvrde iz Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj, a referiraju se na analize koje su do sada napravljene. Zbog sive ekonomije na gubitku su svi - kupci, proizvođači, a ponajviše država.
Privrednici koji se bore sa nelojalnom konkurencijom, očekuju bolje rezultate u borbi protiv sive ekonomije, koja je najviše zastupljena kod akcizne robe – kafe, cigareta, nafte i alkohola, zatim poljoprivrede, građevinarstva, trgovine – tvrde u Alijansi. Srbija je ove godine u budžetu planirala prihode nešto više od 8 milijardi eura, a od toga se očekuje oko 2 milijarde od akciznih proizvoda. Ivan Radak iz Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj ističe da je suzbijanje sive ekonomije jedan od važnijih zadataka.
“Ono što je potrebno uraditi jeste, prvo unaprijediti kapacitete inspekcije. Sljedeći korak jeste da sve inspekcije uvežemo jednim elektronskim sistemom da bi oni mogli da razmjenjuju podatke. A, ono što je najvažnije jeste da rade analizu rizika. Ne može 500 inspektora da pokrije oko 300.000 preduzeća u ovoj Srbiji, tako da oni moraju da kategorišu, a to zakon i predviđa, da kategorišu preduzeća na manje rizične i visoko rizične. I treća stvar je sudska praksa, odnosno da sudovi brže i efikasnije rješavaju one koji se bave sivom ekonomijom”, potvrdio Radak za N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.