Igor Gavran: Zašto bh. brendovi moraju biti bolji od stranih

Ekonomija 08. aug 201608:57 > 09:02
N1

U prvom polugodištu tekuće godine ostvaren je izvoz piva u ukupnoj vrijednosti 504.000 KM što je manje za 224.000 KM u odnosu na isti period prethodne godine, informacije su iz Vanjsko trgovinske komore BiH.

U analiziranom periodu ostvaren je uvoz piva u ukupnoj vrijednosti od 63,3 miliona KM, što pokazuje da je uvoz smanjen za dva miliona KM u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine. Zašto se to dešava, o privredi i deficitu, načinu na koji sami privrednici mogu pomoći sebi kroz legislativu..

Igor Gavran, nezavisni ekonomski analitiačr gostujući u Novom danu na N1 kazao je da je ovo standardna pojava, te da BiH ima ogroman deficit kada je pivo u pitanju.

“Dobijamo najprestižnije svjetske nagrade, za visoke standarde u proizvodnji ppiva – a na domaćem tržištu dominiraju strana piva. To je i rezultat pada životnog standarda, a položaj domaćih pivara je izrazito diskriminiran. Od države ne traže povlastice, nego samo da se izjednače sa uvoznicima. Imamo nekoliko malih pivara koje moraju da konkurištu sa gigantima koji samo u marketing ulažu milione. Domaće kompanije traže da se uvoznici ne privileguju”, istakao je.

Smatra da je razočaravajuće što su građani podređeni kvaliteti proizvoda. Konkretno, bh. proizvodi imaju prednost u kvaliteti, jer većina stranih brendova koji se uvoze ne dolaze izn matičnih zemalja.

“Vidimo danske, belgijske ili holandske brendove konkretno piva, a ljudi misle da se uvoze sa zapada. Ti brendovi nam dolaze iz susjednih zemalja, i ne mogu se mjeriti sa kvalitetom, a zbog lošeg imidža moraju biti bolji od konkurencije”, smatra Gavran.

Najavljeno povećanje akciza na gorivo, pivo, bezalkoholna pića i slično ne povećava samo opterećenje na domaće proizvođače, nego i trend rasta ovakvih stvari.

“Neki naši proizvođači su osvojili strana tržišta. Potrebno je prilagoditi carinsku tarifu, da se ne mora svake godine donositi nova odluka. Treba biti oprezan da se ne naruši stanje na tržištu – odnosno da neko zbog političkih veza ima privilegovanu poziciju”, smatra Gavran.

Vjeruje da je opravdan zahtjev bh. proizvođača koji koriste repromaterijale kojih nema u BiH – da ne plaćaju porez, jer se ni u EU za njih to ne radi – ali u BiH da.

Kazao je i to da BiH članstvom u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji ne dobija mnogo, ali je članstvo ključno, odnosno činjenica da će joj time prasti ugled.

“Ako niste član, to je negativna poruka, što znači da ste u društvu problematičnih država”, dodaje Gavran.

U cjelokupnoj situaciji, građani BiH trpe koliko i ekonomija, jer su stanovnici BiH zavisni od ekonomije, odnosno od domaćih proizvođača. Građani su trpili, trpe i trpjet će – istakao je Gavran na koncu gostovanja u Novom danu na N1.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.