Kako izabrati između 4 ili više stotina miliona KM?

Ekonomija 13. nov 201519:25 > 20:29
N1

Da bi BiH dobila kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU neophodno je da pored mehanizma koordinacije, prilagodi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju u trgovinskom dijelu koji se odnosi na bezcarinski režim za proizvode iz EU. To je uz ostalo navedeno i u posljednjem izvještaju o napretku BIH. Do rješenja u obostarnom interesu teško je doći.

Kako odgovoriti zahtijevima zvaničnog Bruxellesa i istovremeno zaštiti domaću proizvodnju, pitanje je na koje u Ministarstvu vanjske trgovine BiH još nemaju odgovor. Preračunavaju se kvote i kontigenti proizvoda koji BiH želi izvoziti u EU, ali i kvote 15 proizvoda kojima BiH treba otvoriti tržište. No konačna pregovaračka pozicija još uvijek nije definirana.

EU traži da se roba koju je Hrvatska bez carine izvozila u BiH prije ulaska u EU, pretvori u tzv. kvote, a radi se o 300 prozvodnih linija, dodaju kvote zemalja članica EU te dopusti bezcarinski izvoz.

I prije priče o podnošenju aplikacije za članstvo iz Evropske komisije su najavili da će od 1. janura 2016. godine ukinuti određne benefite, odnosno bezcarinku trgovinu za voće i povrće.

“EK je poduzela korake na suspenziji određenih trgovinske pogodnosti za BiH tzv. autonomne trgovinske mjere sa EU ukoliko se proces adaptacije ne dovrši do kraja ove godine”, napominje Jamila Milović-Halilović.

No analitičari upozoravaju da bi šteta za privredu BiH iznosila 4 miliona KM.

“S druge strane, ukoliko potpuno otvorimo naše tržište štete bi se mogle mjeriti u stotinama miliona eura”, tvrdi Almasa Bajrić.

Iako su iz Hrvatske u nekoliko navrata upozorili da su na adaptaciju sporazuma pristale i ostale članice CEFTE poput Srbije, treba podsjetiti da polazne osnove nisu bile iste. Za razliku od BiH koja je potpuno otvorila svoje tržište prilikom zaključenja pregovora Srbija je određen broj svojih proizvoda zaštitila što je kasnije preneseno i kroz Sporazum o Stabilizaciju.

 Pregovaračku poziciju BiH, Predsjedništvo BiH je utvrdilo još 2012. godine i u njoj je jasno naglašeno da će pregovarački tim voditi računa o domaćoj prozvodnji. Za razliku od prethodnih godina čini se da će ovaj put to biti ispoštovano. Adaptacija Sporazuma navedena je i u posljednjem izvještaju o napretku kao jedan od uslova koji BiH mora ispuniti na svom evropkom putu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.