Iako bi BiH na evropskom putu trebala uskladiti svoju politiku sa EU i smanjiti opskrbu i ovisnost o ruskom plinu, iz Republike Srpske insistiraju na jačanju veza sa Rusijom prateći vanjsku politiku Srbije. Tako je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac zaprijetio blokadom svih projekata u Federaciji ukoliko se do četvrtka na Vijeću ministara ne nađe saglasnost za izgradnju istočne interkonekcije.
Kao da ih nema već dovoljno, blokade u Federaciji najavljuje i ministar Košarac. Prijeti ne realiziranjem devet projekata za Federaciju BiH, od čega je sedam iz oblasti energetike, a dva su iz oblasti životne sredine.
“Konkretno, ako Savjet ministara BiH u četvrtak ne uvrsti i ne usvoji tačku koja se odnosi na izgradnju istočne interkonekcije, kao resorni ministar neću dati saglasnost na projekte koje je Federacija BiH kandidovala za sufinansiranje investicionih projekata, kao i projekata tehničke pomoći u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan”, kazao je Košarac.
Odgovara mu kolega iz Vijeća ministara koji kaže da ne reagira baš najbolje na prijetnje blokadom. Insistira prvenstveno na ratifikaciji granica između BiH i Srbije.
“Kada čujem prijetnju, zatvorim se kao kornjača i nisam kao neko s kim se može tako razgovarati. Nismo spremni na ucjene. Mi smo ekipa koja se dogovara i ne funkcioniše u kontekstu blokada. Možda se partneri još nisu navikli na to, predlažem im da se naviknu. Riječ će reći struka”, kazao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.
Struka kaže da je svaka diverzifikacija izvora snabdjevanja u ovim vremenima dobra, ali da je ključno pitanje cijena plina i usvajanja zakona.
“Bilo bi jako važno usvojiti zakone na državnom nivou u pogledu prirodnog gasa kako bi se omogućile investicije u takve projekte”, kaže Nihad Harbaš, stručnjak za energetiku.
Istog je mišljenja i član predsjedništva Denis Bećirević koji je u proceduru uputio preporuku za izradu i usvajanje zakona o plinu BiH koja ima za cilj ukidanje entitetskih regulatora. Predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković ovo smatra opstrukcijom strateških projekata ovog entiteta. Istog mišljenja je i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
“Shodno tome, o tim pitanjima odlučuje Ministarstvo energetike, odnosno Vlada Republike Srpske, kao i Narodna skupština Republike Srpske”, kazala je Cvijanović.
Građani žele samo jeftiniji plin. Trenutno ga plaćaju skuplje od zemalja EU i raduju se svakom zimsko sunčanom danu.
Famozna istočna interkonekcija gradila bi se na pravcu Bijeljina – Banja Luka – Prijedor – Novi Grad i označena je kao nacionalni projekat od strateškog značaja. Ipak strateški značaj od ovog projekta ima prvenstveno Srbija koja bi i po ugovoru ukoliko dođe do bilo kakvih problema naplatila sve od BiH.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare