Iako je u prethodnom periodu zabilježen znatan rast cijena, prošetali smo glavnim gradom Bosne i Hercegovine i provjerili kakva je trenutno situacija. Ugostitelji rast pravdaju skupljim namirnicama, a turistima i građanima povećanje cijena hrane i ne smeta, jer kažu, više vole pojesti kvalitetno pa barem bilo i skupo.
Nekada porcija ćevapa nije bila skupa, danas se cijena kreće i do 10 KM. Za turiste i građane i dalje je to prihvatljiva cijena.
N1: Jeste li zadovoljni cijenom ćevapa?
”Kad znaš gdje ideš i šta jedeš, to meni nije skupo. Meni nije skupo”, ”Za bureke ne znam, a ovo je prvi put ćevape da jedem. Pa ne znam, ne sjećam se koliko su prošle godine bili”, “Mislim da je to realna cijena ćevapa”, “Možemo reći da je realna cijena. Mislim, koliko se dobije kvaliteta, realno. Bolje kvalitetno pojesti, nego nekvalitetno, pa ništa ne valja”, ”Mislim da jeste, i prije je bila realna, a i tako je ostalo i sad. Kvalitet je odličan”, samo su neki od odgovora koje su nam ponudili građani i turisti koje smo sreli.
Ćevapi su poskupjeli, jer je poskupilo meso, kažu ugostitelji. Ipak, to za prodaju nije imalo utjecaja.
”Mi tu ne možemo ništa diktirati. Nama ako poskupljuje meso, mi normalno pratimo njih, poskupljujemo. Ništa mi ne diktiramo tu. Junetina je poskupila i naravno poskupjeli su i ćevapi”, kazao nam je ugostitelj Milaim Sinani.
”To diriguje neko sa strane, gdje je sve otišlo. Smiješno, apsurdno bi bilo, jer su sve namirnice poskupile, kao što i jesu. Još uvijek možemo naći u Njemačkoj ulje koje je jeftinije nego kod nas, a standard im je takav kakav jeste. Trenutno je vrijeme pred sezonu, znači još uvijek ne, sad zasad imamo veliku posjećenost”, navela je ugostiteljka Elmedina Zahirović.
U 2019. godini kilogram bureka plaćali smo 10 KM do 12 KM, a sada 16 KM. Uprkos tome i dalje je najprodavaniji. Ugostitelj Elvir Kamberi kaže da su postavili prihvatljivu cijenu.
”Turisti najčešće traže burek. Njima je zanimljiv burek, ostalo ima krompiruša, sirnica, zeljanica, možda neka kombinacija, od svake pomalo da probaju. Sve je sad poskupilo, 90 posto namirnica. Morali smo i mi malo poskupiti. Ali gledamo da ugodimo i narodu, otprilike da bude tu negdje u sredini. Da ne bude ni previše, da ne bude ni premalo”, pojasnio je ugostitelj Elvir Kamberi.
Nakon pandemijske izolacije, turistima iz različitih dijelova svijeta očigledno je nedostajalo putovanje, što dokazuje i veliki broj njih na ulicama glavnog grada Bosne i Hercegovine.
“Sarajevo je puno turista, puno ljudi koji hodaju. Ohrabruje me to da su hoteli sa četiri i pet zvjezdica skoro pa popunjeni. Siguran sam da ćemo imati najbolju ljetnu sezonu. Na to nam ukazuju razni parametri, a najveći vjetar u leđa nam je novi broj avioletova na sarajevskom aerodromu što smo povećali sigurno za 50 posto prethodnih godina. To nam govori da će Sarajevo veoma brzo biti krcato turistima iz različitih dijelova svijeta”, ističe Kenan Magoda, predsjednik Turističke zajednice KS.
Uprkos ubrzanom rastu cijena, što osjećamo posljednjih nekoliko mjeseci, sarajevski turizam i ugostiteljstvo nije na gubitku. Ćevabdžinice, aščinice, buregdžinice i dalje su pune ljudi, iako sve ukazuje na to da se taj val poskupljenja neće tako lako zaustaviti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare