Nakon hiljade sati virtualnih sastanaka kako bi završili rad na ovosedmičnom UN-ovom izvještaju o klimatskim promjenama, naučnici Piers Forster i Joeri Rogelj jedina su dva eksperta koji su uživo proslavili uspješan rad – zagrljajem.
Umoran od konstantne izolacije tokom pandemije, Britanac Forster je pozvao kolegu Rogelja da mu se pridruži u engleskom gradiću Harrogate kako bi u kontaktu sa drugim ekspertima širom svijeta radili na finalnoj verziji izvještaja o kimatskim promjenama, koji je svjetlo dana ugledao početkom ove sedmice.
Zajednički rad u zadnjim danima trogodišnjeg pothvata bio je “puno zabavniji,” kaže Forster, fizičar sa Univerziteta u Leedsu.
“Moji susjedi su vjerovatno mislili da smo poludjeli kad bi nas čuli da odgovaramo ‘Hvala, potpredsjednice’, na liniji sa Indijom, ili Kraljevinom Saudijskom Arabijom u 4 ujutro,” dodaje Britanac, prenosi Reuters.
Kada je 700 naučnika i vladinih izaslanika konačno potvrdilo zadnji dio izvještaja koji se proteže na gotovo četiri hiljade stranica, uslijedila je erupcija emocija i svi prisutni na virtualnom sastanku su slavili sami za sebe, osim dvojice naučnika u Engleskoj – Forstera i Rogelja, koji su se javljali iz zajedničkog “online prozorčića.”
Inače, izvještaj šalje upozorenje kako se svijet velikom brzinom kreće ka nezaustavljivim klimatskim promjenama. Iza izrade dokumenta je dugogodišnji naporan rad 234 naučnika koji su radili bez naknade, a analizirali su preko 14,000 studija na temu klimatskih promjena objavljenih od 2013. godine do danas.
Uprkos ograničenom kretanju i drugim mjerama tokom pandemije, koje su odgodile objavu izvještaja na nekoliko mjeseci, organizatori kažu kako su zajedničkim trudom uspjeli ispoštovati novi rok za objavu.
Neki su se požalili i na noćni rad, budući da su u izradi dokumenta učestvovali eksperti iz 65 zemalja, iz različitih vremenskih zona.
“Nismo mogli pronaći termin koji nekom nije značio ustajanje u 2 ujutro,” kaže klimatolog iz Kalifornije Michael Wehner
“Ja sam noćna ptica, ali ne baš u ovolikoj mjeri,” dodaje u šali.
Pojedini dijelovi dokumenta predstavljali su poseban izazov. Jedan od njih je bio ‘Sažetak za kreatore politika’, koji je zahtijevao potvrdu 195 vlada konsenzusom. Svaku riječ u rečenici trebalo je pažljivo proučiti i raspraviti.
Kako bi olakšali posao, naučnici su svaku riječ naglašavali žutom bojom dok nije bila odobrena, a onda bi je obojili u zeleno. Ako je odbijena, onda bi promijenila boju u plavo, što je značilo da je neophodno provesti reviziju. Sporovi su tad rješavani u raspravama – opet virtualnim.
“Nekad bi provodili sate na fusnoti,” pojašnjava kopredsjedavajuća Valerie Masson-Delmotte, klimatologinja sa Univerziteta Paris-Saclay, koja je rad na izvještaju opisala jednom rječju – maraton.
Šetnje tokom pauze
Kaže kako je u pauzama izlazila u šetnju parkom kako bi se opustila. Drugi su, pak, pauze iskorištavali u neobaveznim razgovorima s kolegama, upoznavajući njihovu djecu i kućne ljubimce, koji su se često vidjeli u pozadini tokom video poziva.
Ali, za neke je rad u samoći, bez direktnog kontakta sa suradnicima, s vremena na vrijeme bio brutalan. Ekspert s Imperial Collegea u Londonu Rogelj je tako odlučio posljednje dvije sedmice provesti s kolegom Forsterom, kako b lakše razmijenili ideje.
“Možete učiniti sve ono što nas čini ljudima a što ne možete preko ekrana. Da sam radio sam u svojoj sobi, bilo bi mnogo teže postići sve ovo,” zaključuje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!