Od početka godine, samo u Kantonu Sarajevo morbilima je zaraženo više od 3.100 osoba. Uglavnom je riječ o mališanima do pete godine života, koji nisu vakcinisani ili su nepotpuno vakcinisani. No, čini se da nema razloga za brigu. Barem ako je vjerovati riječima nadležnih.
Od ukupno 24 mališana u vrtiću Vrapčić, nijedno nije zaraženo morbilima. Ipak, zbog čestih virusa i alergijskih reakcija, svi su na oprezu, objašnjava odgajateljica Irena Mazalović.
“Ako primijetimo neku promjenu kod djeteta kad je u pitanju zdravstvena situacija, curenje nosića, konjuktivitis, osipi koji su karakteristične za morbile, takvo se dijete automatski izoluje, zove se roditelj i ostalo je sve do pedijatra i roditelja skrbi i brige prema njemu. Pojačali smo dezinfekciju, provjetravamo prostorije, vršimo veći nadzor koja imaju te neke simptome, koji mogu biti simptomi morbila”, kaže Mazalović.
No, opasnost od morbila i ogleda se u tome što se zaraza širi upravo onda kada simptomi ne postoje.
“Osoba koja je zaražena morbilama, dok je u asimptomatskoj fazi, dok i sama nema nikakve simptome, u toj fazi postaje zarazna za svoju okolinu. To je jedna stvar, a druga stvar sam virus je toliko kontagiozan, ako uđe osoba koja je bolesna u kolektiv od deset ljudi, prenijeće morbile na osam do devet sljedećih ljudi”, kaže epidemiologinja Andrea Jurić.
A kada se pojave, simptomi morbila su vrlo karakteristični. Izrazito visoka četvorodnevna tjelesna temperatura i do 40 stepeni Celzijusovih, vodenaste oči, bijele naslage na sluznici usta, kašalj i razdražljivost.
“Nakon tog dijela bolesti odnosno povišene tjelesne temperature, dolazi do pojave ospe na tijelu koja je karakteristična ili morbiliforna, obično se javlja na licu, vratu, odnosno iza ušiju i širi se po trupu i po ekstremitetima. Ospa obično traje pet do sedam dana”, pojašnjava Aleksandra Vladičić, pedijatrica.
I dok pojedini mališani lakše preboluju morbile, od 3.100, koliko ih je zaraženo u Kantonu Sarajevo od početka godine, 230 bilo je hospitalizovano. Uglavnom sa blažim kliničkim slikama.
Opravdan je strah roditelja, ali o zatvaranju predškolskih ustanova još uvijek se ne govori. Iz resornog ministarstva navode da su izdali uputstva vrtićima i školama.
I kantonalni ministar zdravstva, Enis Hasanović, poručuje da je trenutno stabilna situacija: “Ono što je najbitnije i jedino što se sada može pametno uraditi sada je vakcinisati djecu. Mi smo malo manje od 7 hiljada djece vakcinisali. Od 26. januara do danas otvorili dva vakcinalna punkta u Kantonu Sarajevo i nastavili u svim drugim lokalitetima gdje postoje pedijatri u Domu zdravlja sa vakcinacijom.”
U jeku epidemije sredinom maja, broj novozaraženih na dnevnom nivou bio je oko 110, sada je između 30 i 40. No, i dalje nema mjesta opuštanju, zbog čega je sve glasniji apel roditeljima da vakcinišu i zaštite svoje dijete.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!