Trojka je dobila polovne zakone, SNSD ministra, a Narodna skupština i građani Republike Srpske su poniženi... ocjena je to opozicije dan nakon usvajanja evropskih zakona. Posebno kritikuju namjere formiranja Višeg suda Bosne i Hercegovine, koji je sadržan u nacrtu Zakona o sudovima BiH. Sve smatraju trgovinom i prijenosom nadležnosti na koje je, uprkos višemjesečnoj galami, pristao Milorad Dodik.
“Fabrika za proizvodnju Ništa je već duži niz godina ponos ove opštine u Niodaklevcima”. Skeč Nadrealista za PDP najbolje opisuje šta je uradila vlast na držvnom nivou:
“Čitava frka, ima direktor, proizvođači, radnici, marketing služba, svi rade, a ne proizvode ništa. E to smo juče gledali. To nije ni ‘e’ od evropskih zakona. Zašto se pregazili Narodnu skupštinu kao plitak potok“, pita Igor Crnadak, PDP.
SNSD, ističu, nikada nije imao namjeru da provodi zakon o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH donesen 28. juna. Taj i ostali zakoni bili su uvod u krizu, ali i podizanje optužnice protiv Predsjednika RS Milorada Dodika.
Dok se izglasavaju zakoni u Parlamentarnoj skupštini BiH, te zaboravljaju zaključci NSRS, po Banjaluci i dalje bilbordi na kojima piše: Napad na predsjednika, napad je na svakog stanovnika RS. Opozicija bi im dodala “falsifikat”.
“Lažnjak, prevarant, čovjek koji je pogazio vlastiti narod, prodao NSRS za kumovsku zgradu, ministarsku fotelju, vjerovatno još neke unosne poslove”, ističe Branislav Borenović., PDP.
Pod lupom ne samo cjelokupne opozicije, već i javnosti je nacrt Zakona o sudovima BiH, koji je vraćen na doradu. Osnivanje Višeg suda, ali ne i Vrhovnog suda je prihvatljivo, a to je naznačeno i u Briselu, priznao je ranije predsjednik Ustavnog suda RS Džerard Selman. Sporno je ostalo pitanje nadležnosti.
“Mi smo išli na varijantu da se ne formira Vrhovni sud BiH, nego da se formira Viši sud, koji bi preuzeo apelacionu nadležnost Suda BiH. To je bilo prihvaćeno samo se radilo o tome koje su još nadležnosti. Evropska komisija je tražila da taj Viši sud odlučuje u pojedinim odlukama koje donose vrhovni i drugostepeni sudovi entiteta za šta mi nismo dali saglasnost, iako je posljednji razgovor u Briselu bio, evo nemojte samo tražiti da sjedište bude u Banjaluci, nek bude u Istočnom Sarajevu”, kaže Selman.
Nije zvanično, ali to je gotova stvar – Istočno Sarajevo biće sjedište Višeg suda Bosne i Hercegovine, o kojem se priča više od deset godina. Od strukturalnog dijaloga i dolaska Catherine Ashton, prošlo je mnogo, ali stvar se ponovo zakotrljala. Bivši sudija Milan Blagojević, aktuelni savjetnik članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović u autorskoj kolumni za Nezavisne novine otkriva šta Republika Srpska gubi usvajanjem zakona o sudovima BIH:
“Taj viši sud nosi u sebi opasnosti za Republiku Srpsku.
Naime, njegovo eventualno prihvatanje biće polaganje temelja da taj viši sud u dogledno vrijeme preraste u Vrhovni sud BiH, čime će izgubiti smisao svog postojanja Vrhovni sud Republike Srpske.
Pravobranilaštvo BiH kao zakonski zastupnik BiH ima pravo, koje sada nema, da pred Sudom BiH tuži građanskom tužbom Republiku Srpsku i da traži da Sud BiH utvrdi da je BiH, a ne Republika Srpska, vlasnik nepokretnosti u Republici Srpskoj, recimo, određene šume, šumskog zemljišta, poljoprivrednog zemljišta ili građevinskog zemljišta – recimo, parcele na kojoj se nalazi zgrada Narodne skupštine Republike Srpske u Banjaluci, uključujući i samu tu zgradu. Do sada, za sve ove godine, nikada Pravobranilaštvo BiH nije podiglo takvu građansku tužbu ne samo pred sudovima u Srpskoj nego ni pred Sudom BiH, jer taj sud, prema sadašnjem Zakonu o Sudu BiH, nema tu nadležnost, ali bi je dobio ako bi bio prihvaćen zakon o sudovima BiH”, piše Blagojević.
Osim pitanja imovine, te međusudske nadležnosti, Viši sud bi prema najavama trebao biti i drugostepeni u izbornom procesu. Opozicija u jednom dijelu zemlje kritikuje da je u pitanju prenos nadležnosti, u drugom smatraju da je sve slabljenje državnog suda. Ili pak predigra, za finale – Zakon o Ustavnom sudu BiH?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!