YU PEACE KAMP - SREBRENICA 2024. godine, u organizaciji mreže „Mladi ujedinjeni u miru“ počeo je 29. jula, a završava se 4. avgusta 2024. godine.
Zbog problema u smještaju i logistici, za koje su saznali neposredno pred početak organizatori su morali kamp održati na Muškoj vodi u Kladnju, a učesnici, 60 mladih iz Vukovara, Sombora, Gornjeg Vakufa/ Uskoplja, Tuzle, Brčkog i Srebrenice, danas su boravili u Srebrenici.
Koordinator projekta Vlasta Marković iz tuzlanskog Udruženja „Prijateljice“ za N1 govori kako je sve ovo počelo.
“U jeku rata na području bivše Jugoslavije 1994. godine, a sjećajući se kakvo zlo je donio Drugi svjetski rat, želeći da na neki način pomognu donatori, uglavnom penzioneri, ljudi iz Komiteta za osnovna ljudska prava i demokratiju iz Kelna su odlučili da djeci iz ratom zahvaćenih područja, pruže dvanaestodnevni boravak na moru u miru sa svim onim što im je u ratu nedostajalo. Sa godinama to je prerastalo u pokret koji je pored „odmora od rata“, kada su ratovi na području bivše Jugoslavije završeni, dobilo nastavak „izgradnju mira”.
Bilo je potrebno raditi sa mladima iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske kako bi se povezivali i razmišljali o boljoj budućnosti.
“Negdje 2017. godine pet organizacija iz pet gradova Tuzle, Srebrenice, Gornjeg Vakufa/Uskoplja, Sombora i Vukovara odlučuju da oforme jednu mrežu koja se danas zove „Mladi ujedinjeni u miru“, “ Youth united to peace“ ili kako nas najviše znaju kao YU peace”, kaže koordinatorica Vlasta Marković.
Mladi, učesnici kampa koji je u toku borave u hotelu Muška voda u Kladnju gdje su već prošli nekoliko radionica o stereotipima, predrasudama i zajedništvu, prijateljstvu i gdje su čuli lične priče voditelja zašto se oni danas kroz mirovni pokret bore za mir.
“Danas smo posjetili Memorijalni centar u Srebrenici gdje su mladi iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, zajedno osjetili svu muku rata u onome što su vidjeli i čuli, ali su se grlili i jedni drugima bili podrška i ustvari to je ono zašto mi to radimo, da se mladi međusobno povežu i da budemo svjesni da smo u ratu svi izgubili, da pobjednika nema a da je na nama velika odgovornost, da gledamo u budućnost i da rata više ne bude”, kazala je Vlasta Marković.
Na pitanje zašto se „YU peace kamp – Srebrenica 2024“ održava u Kladnju u ime suorganizatora udruženja „Sara“ Srebrenica, Valentina Gagić kaže:
“Kamp se održava u Kladnju zato što su nam desetak dana pred početak, domaćini otkazali, pošto nisu imali ljudske resurse i logističku podršku. Nažalost, slično se desilo još jednom, kada se nekoliko dana pred početak kampa motel gdje su učesnici trebali biti smješteni, zatvorio (Motel Alić u Srebrenici). Oba puta, u rekordnom roku, koordinatori su pronašli zamjenu. Naši kampovi se odgovorno pripremaju po godinu dana… Programi se usaglašavaju, asistenti i voditelji dijele zaduženja, diskutuje se o bezbjednosti učesnika. Dakle, veoma profesionalno, i posvećeno. Spremni smo da reagujemo i u ovakvim situacijama…i idemo naprijed.”
Zahvaljujući njemačkim donatorima i djeca iz Srebrenice, neka po prvi put u životu su vidjela more.
“Putem našeg Udruženja i mreže „YU peace“ i ove godine će iz Srebrenice biti 11 učesnika morskog kampa od 11 – 20. avgusta u Segedu Donjem, Hrvatska. Na moru su prije podne radionice, na različite teme…od suočavanja sa prošlošću, do relaksacionih i edukativnih. Pored toga, mladi provode vrijeme kroz različite kreativne i zabavne sadržaje i tu nastaju neraskidiva prijateljstva”, kazala je Valentina Gagić.
Evo i šta u Srebrenici kažu neki od ovogodišnjih učesnika kampa:
“Ja sam Ahmed Imširagić, dolazim iz Tuzle i prvi put sam ovdje u samom gradu u Srebrenici koji mi se čini prelijepim na prvi pogled. Na kampu sam upoznao ljude iz Sombora, Vukovara, Brčkog i drugih mjesta. Sa svima sam ono dobar, ali se najviše družim sa vršnjacima iz Sombora i Vukovara a na kampu mi se najviše i sviđa to što nam daju priliku da se družimo i međusobno upoznamo”, kaže Ahmed.
Ilija Miličević je iz Sombora. Na naše pitanje šta mu se najviše sviđa u ovakvim kampovima kaže
“Sviđa mi se to što ovdje promovišemo jednu pozitivnu energiju i širimo mir koji je potreban celom svetu i smatram da dok se mi ovako okupljamo, viđamo i družimo sa ovakvim ljudima, da koliko je to u našoj moći sprečimo da se zlo ne dešava u budućnosti kao što se nažalost, dešavalo devedesetih. Posebno što se danas nalazimo ovde u Srebrenici gde smo obišli i Memorijalni centar Potočari u kojem smo videli realan prikaz šta se tu desilo.”
Jana Držajić je iz Vukovara i prvi put je u Srebrenici, ali uprkos tome kaže da primjećuje dosta sličnosti sa svojim rodnim gradom.
“Srebrenica mi se čini veoma lepom na prvi utisak. Obilazak Memorijalnog centra je bio veoma zanimljiv i dosta težak, ali vredi ga posetiti u svakom slučaju. I ovde se oseti taj neki osećaj podeljenosti što nije baš najbolje i ne bi trebalo biti tako ali radimo ka boljem sutra i boljoj budućnosti”, kaže mlada Jana.
Maša Slaviković je iz Sombora. Po prvi put je u Srebrenici gdje joj se, kaže, danas ostvarila jedna velika želja.
“Ja sam mislila da nikada neću imati priliku da dođem ovamo u Memorijalni centar i vidim sve to što me je mnogo zanimalo. Razbile su mi se mnoge predrasude koje sam imala, dosta toga sam naučila i zbližila se sa mnogo ljudi. Tu je i poseban osećaj zbog boravka u planini jer ja dolaim iz ravnice u kojoj je bundeva najveće brdo”, kaže Maša.
Alma Zoza iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja kaže da je na kamp došla prvenstveno zbog druženja jer mnoge od učesnika poznaje od ranije, ali i zbog same Srebrenice u koju nikada do sad nije imala priliku da dođe.
“Volim dolaziti na ove kampove koje doživljavam kao neku sigurnu zonu gdje dijelimo mišljenja i slobodno možemo reći ko smo i šta smo. Na mene posebno ostavlja utisak i to što tu imamo priliku da se upoznamo i saznamo više jedni o drugima”, kazala je Alma.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare