Zalihe kiseonika u Univerzitetsko-kliničkom centru Banjaluka su ispod jedne trećine, manje od 6 tona.
Kiseonik kao lijek potreban je mnogim kovid bolesnicima, ali i trudnicama, djeci.
“Situacija sa kiseonikom na UKC RS je alarmantna. Hitno se mora reagovati jer kiseonika ima za narednih najviše 10-15 sati”, kazao je Dalibor Danilović, šef Tehničke službe .
Što je do ujutro, do zore. Potrošnja je ogromna, objašnjavaju nadležni – 300 kilograma na sat. Traže rješenja.
“U ovom trenutku imamo još par tona kiseonika. Agencija za lijekove i njen direktor Zolak su zabranili TGT da nas snabdijeva medicinskim kiseonikom. Ja pokušavam čitav dan da dobijem Zolaka da ga pozovem na UKC, ovaj put to radim preko medija, kao ljekara da dođe ovdje, da vidimo koji su to članovi zakona, etikete na bocama ili šta je bitnije od od ljudskih života. Da nađemo rješenje. Mislim da su i on i gradonačelnik već dosada tebali biti ovdje da vidimo kako da prevaziđemo krizu. Nama ljekarima je i previše jedan spomenik zbog nedostatka kiseonika, to je spomenik 12 beba. Ako gradonačelnik želi jedan, to je monstruozno. Mi ne želimo. Daćemo sve od sebe. Pozivamo i njih. U stalnom smo kontaktu i sa rukovodstvom RS i naš je cilj da pronađemo kiseonik i da ga damo našim pacijentima”, kazao je direktor UKC RS Vlado Đajić.
Iz preduzeća TGT Tehnogas iz Laktaša kojem je Agencija za lijekove zabranila rad, saopštavaju da “sav uvezeni i isporučeni kiseonik zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj ima odgovarajuću čistoću”.
U međuvremenu je policija RS boravila na UKC. Nakon uvida u dokumentaciju, izuzet je dio spisa u vezi sa nabavkom kiseonika, saopštavaju.Nadležni sa Kliničkog centra ističu da sarađuju sa tužilaštvom i podržavaju istragu, a da je najbitnije da pacijenti dobiju kiseonik.
“Sa kolegama iz drugih bolnica učinićemo sve što je do nas da obezbijedimo kiseonik. Ovdje više nisu u pitanju procedure, nego da obezbijedimo ono što je najbitnije za naše pacijente, a to je kiseonik”, kazao je Alen Šeranić, ministar zdravstva RS.
A zbog zračne afere, mnogi su u strahu.
“Nemojte da prepadate narod sa aferom da neće biti kiseonika. Pustite to. Postoji način da se kiseonik nabavi. Šleperi su kiseonika došli, onoga koji je izgleda ispravan”, kazao je Milan Radović, SDS.
Afera je prešla i entitetsku granicu.Na isti način kao i u Republici Srpskoj, pojedine zdravstvene ustanove su nabavljale kiseonik i u FbiH. Buka navodi da su bolnica u Orašju i Dom zdravlja u Zenici, medicinski kiseonik kupovali od firme “Istrabenz plini” iz Breze, koja nije registrovana ni kao proizvođač, ni kao distributer, te ne može vršiti distribuciju medicinskog kiseonika zdravstvenim ustanovama.
Neke od firmi su registrovane za uvoz kiseonika, ali nikad nisu dobile dozvole za promet od Agencije za lijekove. PItanje je, hoće li i njih, poput Tehnogasa inspektori zapečatiti?
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!