Korupcija je samo jedan od brojnih razloga zbog kojih građani odluče zauvijek napustiti BiH. Oni koji ostaju teško mogu riješiti stambeno pitanje. Osim visokih cijena nekretnina, problem je i rast kamatnih stopa. No, tome građani nerado govore pred kamerama.
Ovo je ponuda nenamjenskog kredita u jednoj banci, 50. 000 na deset godina možete podići po fiksnoj kamatnoj stopi od 5,09%. Ista ponuda do prošle godine nosila je kamatu za 2% manju.
Berislav Kutle, predsjednik udruženja Banaka je kazao:
“Banke neće puno dizati kamatnu stopu na kredite iz više razloga, jedan je što nemaju dodatnih troškova. Drugi je što je potražnja za kreditima i tako mala, konkurencija banaka velika, tako da će banke dobro voditi računa ko i koliko može podizati”.
Da građani nerado posežu sa kreditom pokazuje i anketa. Oni koji imaju kredite, izbjegavaju da stanu na pitanje. Oni koji nemaju, rado odgovaraju.
“Penzioner sam, gdje ću imati još kredit”, kazala je jedna građanka.
Da situacija sa rastom kamata nije alarmirala građane pokazuje i broj prijava Agenciji za bankarstvo FBIH. Od početka godine zaprimili su tek devet prijava u vezi sa ovim pitanjem.
Iz Agencije za bankarstvo FBiH pojašnjavaju:
“U proteklih dvanaest mjeseci kod nekoliko banaka zabilježene su promjene nivoakamatnih stopa za kredite koji su ranije ugovorenii vezani su za referentne kamatne stope iz EU, ali dominantno, ne iznad nivoa kojise smatra značajnimu smislu zahtjeva koje je postavila Agencija(do 200 b.p. ili 2%)”.
Ključno je pitanje kome plasirati stambene kredite, pod većim kamatama i istorijskim cijenama nekretnina?
Admir Čavalić, Odbor za ekonomska pitanja PF BiH je kazao:
“Mislim da će i dalje rasti kamatne stope, to je jedan od zahtjeva MMF-a, a i FED, ECB diže kamatne stope, mi nismo izolovano polje, ne možemo reagovati, ali s druge strane naše tržište je drugačije, ima svoje specifičnosti na način da neće onda biti potražnje od strane stanovništva koje najviše koristi”.
Optimističan u procjeni je i guverner Centralne banke BiH koja je u obavezi da prati nivo kamata Evropske centralne banke. One iz kvartala u kvartal rastu.
Senad Softić, guverner Centralne banke BiH je kazao:
“Ako ostanu kamate na visokom nivou, doći će do pada cijena nekretina. Mi uvijek gledamo prosjek. NIsam siguran da naš prosječan građan ima mogućnost da kupi nekretninu, čak ni da podigne kredit. Kamatne stope i ovakve su niže nego što je inflacija”.
Negativne posljedice inflacije i rasta kamata u EU ne mogu se izbjeći saglasni su stručnjaci, uz konstataciju da nije očekivan drastičan skok kamatnih stopa.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!