Hoće li Bisera Turković održati govor na sjednici Vijeća sigurnosti UN?

Vijesti 29. jun 202118:50 3 komentara
N1

Još jedan međunarodni gaf Bosne i Hercegovine. Ministrica vanjskih poslova, Bisera Turković, danima se susreće u Sjedinjenim američkim državam s najvišim funkcionerima UN-a. A na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti trebala bi držati i govor. Milorad Dodik već je pisao ambasadoru Estonije koji predsjedava ovom institucijom da Turković nema ovlaštenje i da joj se treba zabraniti govor. Među temama bi trebalo biti razrješenje aktuelnog i imenovanje novog visokog predstavnika.

Sastanci se nižu. Od onog s američkim kongresmenima potom američkom ambasadoricom u UN-u, na koncu i samim generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija, Antoniom Gutteresom. Poruke iste.

“BiH treba rješenja koja će ojačati državu i donijeti prijeko potrebnu stabilnost i funkcionalnost, jer česte blokade i opstrukcije donošenja odluka zloupotrebom zaštitnih mehanizama koji su ostavljeni u Dejtonskom sporazumu, glavna su prepreka napretku”, napisala je Bisera Turković na Twitteru.

Špekuliše se kako bi se ministrica Turković mogla obratiti i na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, tokom tačke o stanju u Bosni i Hercegovini. Jedna od tema mogla bi biti i visoki predstavnik. No, ponovo otpor Milorada Dodika, i novo pismo UN-ovim zvaničnicima, da se ministrici zabrani obraćanje.

“Za svaku odluku, svako obraćanje na međunarodnim skupovima potrebna je saglasnost svih. Kada ova saglasnost izostane, a ovakva pisma upozorenja se ignorišu, tada govorimo o lažnom i nelegitimnom predstavljanju čiji je cilj dezavuisanje uvaženog skupa i širenje dezinformacija koje ne odgovaraju stvarnim procesima u BiH”, kazao je Dodik.

“Nikada do sada a ja sam bio član Predsjedništva u dva navrata Predsjedništvo nije odobravalo nastupe ministra inostranih poslova, dakle ovo je presedan jedan i nadam se da će na tome ostati da se neće ponoviti ta stvar, pa ne može svaki put pitati ministar inostranih poslova članove Predsjedništva šta smije govoriti”, smatra Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.

Sprema li Inzko sankcije političarima prije odlaska?

Na dosadašnjim sastancima, Turković je sagovornicima, tvrdi, govorila o neophodnosti poštivanja presuda i donošenje zakona o zabrani negiranja genocida. A N1 je upitala i visokog predstavnika, Valentina Inzka, da li prije odlaska sprema sankcije prema određenim političarima?

Izabrani zvaničnici ni u kom slučaju ne smiju vječno i nekažnjeno veličati i odlikovati osuđene ratne zločince, uprkos međunarodnim presudama i suprotno duhu i slovu Dejtonskog mirovnog sporazuma. Lokalni zvaničnici ne smiju tolerirati veličanje osuđenih ratnih zločinaca u svojim gradovima ili općinama, bez obzira na to ko je za to odgovoran te moraju poduzeti korake da se situacija ispravi kada je riječ o muralima, transparentima, spomen-pločama i drugim javnim oblicima njihovog veličanja“, kazao je Inzko.

Mnogi se pitaju da li se upravo Milorad Dodik pribojava sankcija kako Christiana Schmidta, tako i Valentina Inzka. U novembru prošle godine obraćajući se upravo pred Vijećem sigurnosti UN-a, Milorad Dodik ali i Dragan Čović, obrušili su se na Inzka. Dodik ga je u jednom trenutku nazvao i monstrumom. Njihov nastup mnogi su okarakterisali kao skandalozan. A čitava međunarodna zajednica, čvrsto je stala iza visokog predstavnika.

“Sinoć je svijet još jedan put mogao da vidi sa kakvim retrogradnim snagama se mi nosimo zapravo ovdje u BiH”, kazao je Šefik Džaferović, član Predsjedništva BiH, 25.11.2020. godine.

“Moj utisak je da su se obrukali”, kazao je tada njegov kolega Željko Komšić.

Potom je uslijedio i Dodikov otpor, pisanje pisama negodovanja, zbog obraćanja ambasadora Svena Alkalaja također pred Vijećem sigurnosti UN-a, o radu Međunarodnog mehanizma za krivične sudove.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare