Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Hrvatske Davor Božinović primio je u službeni posjet ministricu civilnih poslova Bosne i Hercegovine Ankicu Gudeljević povodom donacije cjepiva protiv bolesti COVID-19 Bosni i Hercegovini, a temeljem Odluke Vlade Republike Hrvatske o upućivanju humanitarne pomoći Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Kosovu.
Sastanku su prisustvovali državna tajnica u Ministarstvu unutarnjih poslova Terezija Gras te predstojnik Ureda ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine Davor Bošnjak.
Ministrica Gudeljević je na početku obraćanja izjavila: „Radosna sam što danas mogu biti ovdje na primopredaji donacije cjepiva koju je donirala Vlada Republike Hrvatske Bosni i Hercegovini“, te dodala:
„Svjesni smo činjenice koliko je, na početku, bilo teško dobiti potrebne doze cjepiva u situaciji kad je koronavirus poharao čitav svijet. Hrvatska je, također, osjetila koliko je bilo teško doći do cjepiva, a mi u Bosni i Hercegovini osjetili smo to još snažnije. Stoga smo, suočeni s mogućnošću da nećemo moći samostalno dobiti potrebne doze cjepiva, prošle godine potpisali ugovor s Globalnom alijansom za cjepljenje (GAVI) i pristupili COVAX mehanizmu koji je tada obećavao jednak pristup cjepivu svim zemljama, bez obzira koliko moćne ili bogate bile. Nažalost, Bosna i Hercegovina je prve doze cjepiva dobila tek u ožujku, u odnosu na zemlje u našem susjedstvu. Ova gesta koju je iskazala Vlada Republike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini i u ovim teškim vremenima donirala 30 tisuća doza cjepiva za potrebe cijepljenja prioritetnih skupina stanovništva Bosne i Hercegovine je veoma značajna“, izjavila je ministrica Gudeljević.
Cjepivo će biti raspoređeno tako što će 15 tisuća doza biti donirano Sveučilišnoj klinici u Mostaru, a ostalih 15 tisuća doza raspodijelit će se na ostatak stanovništva Bosne i Hercegovine.
„Ovom gestom želimo iskazati odlučnost i spremnost da pomognemo, prije svega susjedima, kako bi cijeli ovaj proces borbe protiv koronavirusa bio što uspješniji. Kad govorimo o borbi protiv COVID-a, niti jedna zemlja nema taj luksuz da se bori sama, jer radi se o globalnoj pandemiji. Učinkovita provedba cijepljenja je zapravo jedini izlaz iz epidemije. Raduje me da su naši kolege u Bosni i Hercegovini prepoznali važnost i odgovornost u smislu osiguravanja dostupnosti cjepiva svojim državljanima. Također, raduje me da su uspostavljeni mehanizmi kojima se dolazi do cjepiva i nadam se da će sve više cjepiva dolaziti u Bosnu i Hercegovinu i druge zemlje regije jer to nam je svima u interesu“, objasnio je ministar Božinović.
Kroz Mehanizme Europske unije Republika Hrvatska, zajedno s ostalim državama članicama, predstavlja značajne donatore cjepiva kroz sustav COVAX-a. Obveza koja je preuzeta na globalnoj razini iznosi 2,2 milijarde cjepiva tijekom 2021. godine, od kojih bi nešto više od milijardu i 300 milijuna doza trebalo bi biti raspoređeno među 92 zemlje svijeta koje imaju niži ili srednji prosječan dohodak po glavi stanovnika.
Na zadnjem Europskom vijeću donesena je ad hoc odluka o dodatnih 100 milijuna doza koje će Europska unija osigurati zemljama u svom susjedstvu.
„Kroz cijelu krizu sa koronavirusom pokazujemo visoku razinu solidarnosti s našim susjedstvom, kao što je i Hrvatska osjetila solidarnost drugih zemalja. Moramo jedni drugima pomagati, bilo kroz podizanje kvalitete zbrinjavanja stanovnika u bolnicama kao što je slučaj u Bosni i Hercegovini, prije svega Sveučilišnoj bolnici u Mostaru, bilo kroz sve one donacije koje su bile vezane uz zaštitnu opremu, koje u početku nije bilo.“, istaknuo je ministar Božinović.
„Ovim putem želim još jednom zahvaliti Vladi Republike Hrvatske i svima onima koji su dali svoj doprinos da se realizira ova donacija. Ona je od velikog značaja za sve koji žive u Bosni i Hercegovini. Ovo je dokaz našeg prijateljskog odnosa, a Republika Hrvatska je pokazala da vodi računa i brine o svojim susjedima“, zaključila je ministrica Gudeljević.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare